A tűzhangyák magukból építenek tutajt a vízben
Egy új vizsgálat ismét bebizonyította, hogy a tűzhangyák rendkívül szervezettek.
Robert J. Wagner, a Boulderi Coloradói Egyetem munkatársa és kollégái új tanulmányukban a tűzhangyák viselkedését vizsgálták – számol be a Phys.org. A szakértők arra jutottak, hogy a rovarok képesek függelékeket kialakítani azokon a tutajokon, amelyeket vízbe kerülve magukból hoznak létre.
Korábbi elemzések már felfedték, hogy a tűzhangyák tömegben rendkívül szervezettek, és azt is megfigyelték már, hogy gyakran saját testüket használják építő alapanyagként. Ehhez erősen megragadják egymást.
A szakértők most arra a megállapításra jutottak, hogy az állatok képesek utóbb módosítani már kész tutajukat. A kutatók a begyűjtött példányokat egy laboratóriumi tartályba helyezték, és megfigyelték, miként hozzák létre hajócskájukat. Idővel a rovarok ugyanakkor elkezdték módosítani a struktúrát, karszerű nyúlványokat alakítottak ki, melyeket később visszahúztak. A csapat szerint az állatok ily módon a szárazföldet keresték.
A vizsgálattal azt is felfedezték, hogy a hangyák tutajai kétrétegűek. Az alsó részen lévő példányok felhajtóerőt biztosítottak, míg a fentiek az új karokat hozták létre. A hajózás során a hangyák folyamatos forgásban voltak, az állatok hol alul, hol felül helyezkedtek el.