Közvetlenül a vízfelszín alatt sétáló bogarat figyeltek meg
A szakértők szerint korábban nem dokumentáltak hasonló viselkedést bogaraknál.
John Gould, az ausztráliai Newcastle-i Egyetem munkatársa és Jose. W. Valdez, a Halle-Jéna-Lipcsei Integratív Biodiverzitási Kutatóközpont szakértője friss tanulmányukban egy csibort mutatnak be, amely a vízfelszín alatt mászik – számol be a Phys.org. Ez az első alkalom, amikor hasonló viselkedést sikerült dokumentálni.
Korábbi vizsgálatok már felfedték, hogy egyes rovarok a víz felületi feszültségéhez képest olyan könnyűek, hogy korcsolyázásra emlékeztető mozgással képesek a felszínen haladni. A jelenség egyik legismertebb példája a molnárpoloskák mozgása. A szakértők ezúttal egy olyan állatot találtak, amely a felszín alján jár.
Gould az ausztráliai Callaghannél tanulmányozott ebihalakat, amikor megpillantotta a csibort. A kutató először azt hitte, hogy a bogár úszik, de mikor közelebb is szemügyre vette, rájött, hogy a rovar a felszín alján sétál. A különös viselkedést sikerült megörökítenie, a videót pedig megmutatta Valdeznek.
A szakértők a szakirodalmat elemezve csak csigákra bukkantak, amelyek képesek hasonlóra. A csapat szerint a bogár egy buborék segítségével hozta létre a szükséges felhajtóerőt, az állat minden lépésével egy kis vizet nyomott a felszín fölé, így biztosítva a tapadást.
A kutatók célja most az, hogy még több megfigyelést végezzenek. A szakértők úgy vélik, hogy a jelenség hasznos lehet a robotika számára.