60 év alatt 116 milliárd eurós kárt okoztak az idegen fajok
Az egyik legproblémásabb jövevény a patkány, amely önmagában 5,5 milliárd eurós veszteséget okozott.
Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy mekkora károkat okoztak az elmúlt évtizedekben Európában a nem őshonos élőlények – számol be a Phys.org. Az eredményekről beszámoló tanulmány alapján 1960 és 2020 között a térség országaiban 116,61 milliárd eurós veszteség keletkezett be az ilyen fajok hatására.
Az öt legproblémásabb élőlény a vándorpatkányok, az ürömlevelű parlagfű, az üregi nyulak, a kőrisrontó karcsúdíszbogárés a Gyrodactylus salaris laposféregfaj. Dr. Phillip J. Haubrock, a Senckenberg Kutatóintézet és Természettudományi Múzeum munkatársa, a csapat tagja szerint csak a patkányok 5,5 milliárdos kárt okoztak. (A vándorpatkány eredetileg észak-kínai faj, de mára az egész bolygót meghódította.)
A szakértők az InvaCost inváziós fajokkal foglalkozó adatbázis információit használták fel. Az eredmények alapján az idegen élőlények az Egyesült Királyságban, Spanyolországban, Franciaországban és Németországban idézték elő a legnagyobb károkat, a veszteségek főként a mező- és erdőgazdaságot érintették.
A nem őshonos fajok a turizmus, a klímaváltozás és a kereskedelem révén juthatnak el új területekre. A csapat szerint az élőlények okozta károk lineárisan nőnek, minden évben nagyjából tízszeresével. Haubrock szerint az általuk mért értékek is alsó becslést jelenthetnek. A kutatók úgy vélik, átfogó monitorozó programokra lenne szükség, hogy megismerjék, illetve csökkentsék az idegen fajok okozta gazdasági és ökológiai károkat.