Szőrtolvajok
A cinegefélék előszeretettel bélelik ki fészküket emlősállatok szőrével.
Ezt talán a legtöbb, madarakkal akár csak hobbi szinten is foglalkozó ember tudja, és van, aki a vedlő kutyája-macskája kifésült vagy összegyűjtött szőrét tavasszal ki is teszi a madarak számára elérhető helyre. Azt azonban tudományosan nem dokumentáltuk eddig, hogy nem egy madár élő állatokról tépkedi a szőrt.
Az Illinoisi Egyetem (Urbana-Champaign) beszámolójában cinegefajok különös viselkedését írták le a szakemberek, az Ecology szakfolyóiratban közzé tett tanulmányukban. Számtalan videófelvétel bizonyítja: a cinege leszáll az állat hátára, s óvatosan kitépked annak szőréből egy keveset, majd elreppen. A számos megfigyelés ellenére a tudományos szakirodalomban nem sok nyoma volt a kutatók által kleptotrichia – szőrtolvajlás – néven nevezett viselkedésnek.
Bár nem világos, mi célt szolgál a szőr a fészkekben, mivel leginkább mérsékelt övi madarak használják, ezért a hőszigetelésben látják a szerepét a kutatók. A mostani kutatás egy madárszámlálás során véletlenül meglátott esetből fakad. Korábban úgy vélték, hogy a cinegék az elhullott állatok tetemeit szabadítják meg a szőrtől, esetleg az ágakon fennakadt, levedlett szőrt gyűjtik össz. A kutatók azonban most azt látták, hogy egy nagyon is élő mosómedvéből szedegette ki a szőrt a cinege. Eztán az interneten folytattak keresést e tevékenységről, és számos olyan videót találtak, ahol hasonló eset zajlott.
„Vajon miért kockáztatja az életét a cinege azzal, hogy élő állatról lopja a szőrt?” – tette fel a kérdést Mark Hauber, a kutatás egyik résztvevője. Ez azt sugallja a kutatóknak, hogy a szőrtolvajlás előnyei nagyobbak a kockázatánál. Lehet, hogy csak szigeteléshez szükséges, ám könnyen elképzelhető, hogy az emlősök szaga riasztólag hat a ragadozókra – például siklókra, kígyókra. „Egy légykapófaj, amely a cinegékhez hasonlóan odúban fészkel, egyenesen a kígyók levedlett bőrével is felszereli fészkét, feltehetően a ragadozók elriasztására” – tette hozzá Jeffrey Brawn professzor, a kutatás egyik résztvevője. Afrikában egyes pintyfélék a fészkük tetejére ragadozók összegyűjtött ürülékét helyezik el, szintén valószínű, hogy riasztó céllal. Az is lehet, hogy a szőrök a fészekben élősködő, a kismadarakra végzetes paraziták számát csökkentik.
Bár a szőrtolvajlás célja nem világos még, de az bizonyos, hogy kiterjedt tevékenységről van szó. A kutatók 47 ember haját, 45 kutya, 3 macska, 3 mosómedve és egy tarajos sül szőreit kitépkedő cinegék videóit csatolták a tanulmányhoz.