Lehet, hogy a jegesmedvék képesek eszközökkel vadászni?
Több elbeszélés is létezik jégdarabokat és nagy köveket dobáló jegesmedvékről.
Az inuitok a 18. század óta mesélnek a nyugati felfedezőknek olyan jegesmedvékről, amelyek kövekkel vagy nagy jégdarabokkal a mellső mancsaik között ölték meg zsákmányaikat. Egy új vizsgálatban a szakértők az őslakosok történeteit elemezve arra jutottak, hogy a ragadozók esetenként valóban használhatnak eszközöket ily módon – számol be a Live Science. Érdemes ugyanakkor kiemelni, hogy tudományosan továbbra sem tudták dokumentálni a különleges viselkedést.
Ian Stirlinget, az Albertai Egyetem biológusát és a tanulmány vezető szerzőjét mindig is lenyűgözték a tapasztalt inuit vadászok beszámolói. A kutató arra jutott, hogy bár a viselkedés kifejezetten ritka lehet, az elbeszélések valószínűleg nem puszta mítoszok, hanem valódi megfigyeléseken alapulnak.
A legkorábbi elbeszélés az 1700-as évekből származik: Otto Fabricius dán hittérítő és természettudós 1780-ban Fauna Groenlandica című könyvében írta le a jelenséget. A szakértők 1883-ból és 1925-ből is találtak őslakosokhoz köthető beszámolókat, sőt 1865-ben Charles Francis Hall amerikai sarkkutató egy metszeten azt is megörökítette, ahogy egy jegesmedve egy szirt tetejéről egy rozmárra hajít egy követ.
A kutatók újabb időkből származó leírásokat is elemeztek, ezek alapján a ragadozók esetenként az emberek csapdáit is semlegesítették primitív eszközeikkel. Stirlingék szerint ezekben az esetekben nem tudni konkrét megfigyelésről, a felhasznált jeget vagy követ csak utólag találták meg a szemtanúk.
2010-ben ugyanakkor lefotózták, ahogy egy japán állatkertben élő jegesmedve eszközt alkalmaz. A szakemberek 3 méter magasan egy húst engedtek be GoGo területére, az állat eleinte ugrással próbálta elérni a táplálékot. Néhány hónap után már egy műanyag csővel és egy hosszú ággal kezdett el kísérletezni, végül pedig sikerrel is járt.
A csapat GoGo esete, illetve az inuit beszámolók alapján úgy gondolja, hogy ritka alkalmakkor a jegesmedvék valóban vadászhatnak eszközökkel. A következő cél az lehet, hogy a természetben is dokumentálják a kivételes viselkedést.