Új, delfinekre és bálnákra veszélyes vírust azonosítottak
A morbillivírusok esetenként tömeges pusztulásokat okoznak a ceteknél.
Kristi West, a Mānoai Hawaii Egyetem munkatársa és kollégái két éven át vizsgálták azt a Fraser-delfint, amely 2018-ban sodródott partra Mauinál – számol be az egyetem oldala. A kutatók új tanulmányukban azt írják, az elemzés során egy új morbillivírus-törzsre bukkantak, az ilyen kórokozók súlyos pusztulásokat idézhetnek elő a delfinek és bálnák körében.
West szerint a Fraser-delfin esete rávilágított, hogy egy új és igen változatos törzs van jelen a hawaii vizekben. A szakember hozzátette, az emberi kanyaróhoz és himlőhöz köthető morbillivírusok fertőző betegséget okoznak, és tömegesen pusztítják a delfineket és bálnákat a bolygó több pontján.
A Fraser-delfin a nyílt tengerek világszerte előforduló faja, az állatot a tudomány viszonylag kevéssé ismeri. Az új vírus komoly fenyegetést jelenthet a Fraser-delfinre, ráadásul társas lény és más fajokkal is érintkezik Hawaii közelében. Lehetséges, hogy a kórokozó egyéb élőlényeket is veszélyeztet.
Az új morbillivírusok azonosítása nagyon fontos, és segíthet a szakértőknek a megbetegedésekre való felkészülésben. Korábban az észlelt kórokozó Nyugat-Ausztráliánál 50, Brazíliánál 200 delfinnel végzett.
Az új típus felfedezése ismét alátámasztja az amerikai Nemzeti Óceán‑ és Légkörkutatási Hivatal morbillivírus elleni oltási programjának fontosságát – a programot a hawaii barátfókák számára dolgozták ki. A projekt célja, hogy nyájimmunitást alakítsanak ki a veszélyeztetett állatoknál. A szakértők következő feladata az lehet, hogy teszteléssel felmérjék, mennyire alakult ki természetes ellenállás a Csendes-óceán középső részén élő delfineknél és bálnáknál.