A tintahalak emlékezete idős korukban sem romlik
Az embereknél az öregedésre jellemző memóriaromlás gyakran súlyos problémát okoz, a tintahalak azonban nem szenvednek hasonlótól.
Egy új tanulmányban Alexandra Schnell, a Cambridge-i Egyetem szakértője és társai azt írják, a tintahalak életük végéig képesek feleleveníteni, hogy hol és mikor történtek specifikus események – számol be a Phys.org. Az eredmények elsőként igazolják, hogy van olyan állat, ahol az emlékezet nem romlik az idő előrehaladtával.
A csapat 24 közönséges tintahalat vizsgált, az állatok fele 10-12, a többi 22-24 hónapos volt, utóbbi példányok igazi matuzsálemeknek számítottak. A szépiáknak egy tartályban tanították be, hogy kedvenc táplálékaik melyik zászlókkal jelölt helyszíneken találhatóak meg. A teszten az idősebb egyedek éppen olyan jól teljesítettek, mint a fiatalok, esetenként ügyesebbnek is bizonyultak.
Schnell szerint a tintahalak képesek emlékezni, hogy mit, mikor és hol ettek, ezen információk pedig a későbbi táplálkozási döntéseikben is szerepet játszanak. „Ami meglepő, hogy ezen képességüket nem vesztik el, annak ellenére, hogy az öregedés egyéb jeleit, például az izomfunkció és az étvágy csökkenését mutatják” – mondta a kutató.
A szakértők úgy vélik, hogy az embereknél az epizodikus memória gyengülése a hippokampusz nevű agyrégió romlásának tudható be. A tintahalak agyszerkezete ugyanakkor merőben eltérő, emlékezetükért a függőleges lebeny felelős, amely életük utolsó 2-3 napjáig ép marad.