Amazónia szinte minden faját érinti az erdők pusztulása
A kutatók elsőként vizsgálták átfogóan, hogy a helyi tüzek és az erdőirtás miként hat a fajokra.
Xiao Feng, a Floridai Állami Egyetem munkatársa és kollégái új tanulmányukban az amazóniai tüzek és az erdőirtás hatásait elemzik – számol be az Arizonai Egyetem oldala. A kutatók több mint 14 500 növény- és gerincesfaj adatait vizsgálták, hogy létrehozzák a térség biodiverzitási térképét.
Az eredmények alapján 2001 óta mintegy 103 000-190 000 négyzetkilométert érintettek a tüzek, a lángok a fajok 95 százalékát károsították. Bár a 2000-es évek közepétől sikerült mérsékelni az erdő pusztítását Brazíliában, a 2019-es kormányváltás óta a helyzet ismét súlyosbodik.
Brian Enquist, az Arizonai Egyetem biológusa szerint tanulmányuk azt bizonyítja, hogy a politika közvetlen és jelentős hatást gyakorol egész Amazónia biodiverzitására. Feng hozzátette, a tárérzékelés révén már korábban is elemezték a régió pusztulását, de most sikerült először részletesen felmérni, hogy a tüzek és fakivágások miként befolyásolták a térség fajait.
Az Amazonas-medence ad otthont a fennmaradt trópusi erdők 40 százalékának. A térség megóvása globális érdek, hiszen az esőerdő szabályozza az éghajlatot.
Az 1960-as évek óta Amazónia erdővel borított területei mintegy 20 százalékát vesztette el. A klímaváltozás okozta gyakoribb szárazságok miatt a termőföldszerzés céljával gyújtott tüzek egyre súlyosabbá válnak. A kutatók úgy vélik, hogy a politikának komoly szerepe lehetne az ember által előidézett lángok megfékezésében.