Veszélyeztetetté nyilvánították a komodói varánuszt

A világ legnagyobb gyíkját a tengerszint emelkedése és az emberi tevékenység fenyegeti.

A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) 2021. szeptember elején frissítette vörös listáját – számol be az AFP. A mintegy 138 ezer vizsgált faj közel 28 százalékát fenyegeti a kihalás a természetben.
A szervezettől a komodói varánusz veszélyeztetett besorolást kapott, emellett az is kiderült, hogy a túlhalászás miatt ötből közel két cápa fenyegetett. A jelentésben ugyanakkor pozitívumokat is bemutatnak, a kékúszójú tonhal helyzete például sokat javult.
Bruno Oberle, az IUCN igazgatója szerint a vörös lista jól szemlélteti, hogy életünk és megélhetésünk mennyire összefonódik a biológiai sokféleséggel. A szervezet marseille-i kongresszusának fő üzenete az, hogy a fajok eltűnése és az ökoszisztémák rombolása semmivel sem kevésbé veszélyesek, mint a klímaváltozás.
Maga az éghajlati átalakulás eközben rengeteg élőlényt fenyeget, közéjük tartozik a komodói varánusz is, amelynek otthonánál a tengerszint-emelkedés jelent gondot. A világ legnagyobb gyíkját emellett az emberi tevékenység is veszélybe sodorja.

A cápák és ráják körében folytatott felmérés alapján a mintegy 1200 faj 37 százalékát közvetlenül fenyegeti a kihalás. Az egyik legveszélyeztetettebb faj az ikonikus röviduszonyú makócápa. A cápákat és rájákat leginkább a túlhalászás pusztítja, az állatok ezen csoportja fontos szerepet tölt be az ökoszisztémában, eltűnésük így az emberekre is súlyos hatást gyakorolna.
Craig Hilton-Taylor, a vörös listáért felelős egység feje szerint az adatok azt mutatják, hogy egy hatodik kihalási hullám csúcsánál járunk. Amennyiben a trendek folytatódnak, rövidesen súlyos krízissel fogunk szembenézni.