Veszélyes vírus tizedeli a koalákat
Hogyan kapják meg az utódok a veszélyes kórokozót? Erre kereste a legújabb kutatása választ.
Keith Chappell, a Queenslandi Egyetem virológusa és kollégái azt a koalákat fenyegető vírust vizsgálták, amely immunhiányt és rákot okozhat az állatoknál – számol be a Phys.org.
Chappell szerint a vírus több betegségre is hajlamossá teszi az állatokat, és súlyosan érinti a queenslandi, illetve új-dél-walesi populációkat. Mint mondta, a klímaváltozás és az élőhelyek pusztulása mellett a kórokozó is komoly veszélyt jelent a fajra. A vírus sérülékenyebbé teszi a koalákat, amelyek így még nehezebben tudnak megküzdeni az eleve létező stresszfaktorokkal.
Az északi populációnál a retrovírus egyetlen verziója van jelen, amely integrálódott a genomba. Chappell kiemelte, egészen mostanáig nem voltak biztosak benne, hogy miként terjed a többi, betegséget okozó típus.
A csapat 109 fogságban élő példányt vizsgálva szekvenálta a vírus DNS-ét, és arra jutottak, hogy a kórokozót az anyák utódaiknak adják tovább. A kicsik valószínűleg a nőstények fertőző testfolyadékain, például tejükön keresztül lépnek érintkezésbe a vírussal. Nemi úton történő átadásra nem találtak bizonyítékokat.
A szakértők bíznak benne, hogy tanulmányuk hozzájárulhat a koalák megóvásához. A kutatók szerint a párzási időszakban például érdemes lehet retrovírus elleni terápiában részesíteni a nőstényeket.