Szerszámhasználóvá vált egy sérült kea
A kea a bagolypapagájfélék közé tartozó új-zélandi madár, amelynek egy sérült csőrű egyede célszerszámokat használt a tollai tisztogatásához.
Az Aucklandi Egyetem kutatói egy Bruce nevet kapott sérült madarat vizsgáltak, az állat a Christchurch-ben lévő Willowbank Vadmenedék hatalmas méretű, szabadtéri röpdéjének lakója, és 2013-ban már hiányzó felső csőrkávával bukkantak rá. Nemrégiben arra lettek figyelmesek a szakemberek, hogy a madár különböző tárgyakkal igyekezett a tollait karbantartani. Ezután tudatos megfigyelések következtek, amelyben Bruce viselkedését össze is hasonlították a fajtársai viselkedésével.
A keák okos madarak, híresek a rosszalkodásaikról, de nem rendszeres eszközhasználók a vadonban, azonban korábbi vizsgálatok és kísérletek is azt mutatták (lásd a fentebbi videón), hogy igen innovatív állatról van szó, könnyen kiötlik a problémák megoldásait. Bruce-nak is magának kellett kitalálnia azt, hogy miként tudja helyettesíteni a csőre hiányzó részét. Úgy tűnik, hogy a sérült voltán az intelligenciája révén sikerült túllépnie!
Amikor Bruce felemelt egy kavicsot, azt az esetek 90 százalékában azért tette, hogy tollászkodjon a segítségével. Emellett a madár mindig egy bizonyos méretű kavicsot emelt fel, s ezekkel igyekezett a tollai tövét tisztogatni. Egyetlen fajtársa se használt a tisztálkodáshoz semmilyen tárgyat, kavicsot se, egyedül Bruce, és amikor a többiek kavicsokat emeltek fel a földről, egészen más méretűekkel tették ezt, mint a sérült madár.
Az alábbi videót Patrick Wood készítette, aki részt vett a kutatásban.
A madár, mivel nincs felső csőrkávája, ezért minden nagyobb tárgyat, amit felemel (beleértve az élelmet is), úgy ragad meg, hogy az alsó csőrkáva és a nyelve közt fogja.
A Bruce eszközhasználatáról készült tanulmányt a Scientific Reports tudományos folyóirat közölte, s a szerzők közt az ELTE fiatal kutatóját, Horváth Katát is megtaláljuk, aki tudományos kutatóútján találkozott az új-zélandi madárfajjal.