Felére csökkent a korallzátonyok területe az 1950-es évek óta
Mind területük, mind fajgazdagságuk, mind a korallzátonyokhoz köthető halászat hozama felére csökkent az elmúlt 70 év alatt.
A kanadai Brit Columbiai Egyetem szakembere vezette nemzetközi kutatócsoport frissen közzé tett vizsgálati eredménye azt mutatja, hogy felére csökkentek mindazok az ökoszisztéma-szolgáltatások, amelyeket a korallzátonyok biztosítanak, vagyis sok-sok millió ember megélhetése került veszélybe. A korallzátonyok persze nemcsak megélhetést biztosítanak, élelmet és munkát adnak, hanem a viharok ellen is védik a partok lakosságát.
A One Earth folyóiratban közzé tett tanulmányban a klímaváltozás, az élőhelypusztítás és a túlhalászat szempontjai alapján elemezték a korallzátonyok helyzetét. Ehhez számtalan független felmérés eredményét összegezték a kutatók, és összehasonlították a 7 évtizeddel ezelőtti adatokkal.
Összességében felére esett vissza a korallzátonyok nyújtotta ökoszisztéma-szolgáltatás, az élő korallok mennyisége szintén megfeleződött, 63 százalékkal csökkent a korallzátonyokhoz köthető biológiai sokféleség, 60 százalékkal csökkent a korallokhoz köthető halászat során a kifogott hal mennyisége, és ezek a trendek most is folytatódnak. A halászat például kb. 20 éve érte el a csúcsát, azóta zuhan a kifogott mennyiség, annak ellenére, hogy egyre több erőfeszítést tesznek érte.
„A leromlott állapotú korallzátonyok már most éreztetik hatásukat, ez a helyzet érinti a megélhetési- és kereskedelmi célú halászatot, a turizmust, Indonéziában, a Karib-tenger térségében, illetve a Csendes-óceán déli részén, és a klímaváltozás miatt még ott is, ahol védett tengeri területek vannak” – írták a szakemberek.
A halászat, illetve a halak mással nem nagyon pótolható mikrotápanyagokkal látják el a parti lakosságot, és a korallzátonyok halbőségének és biodiverzitásának hanyatlása elsősorban a kis szigeteket és az őslakosságot érintik negatívan. Ahhoz, hogy a korallok pusztulását megállítsuk, nemcsak a klímaváltozás ellen kell megtennünk mindent, hanem a korallzátonyok közelében élő emberek igényeit is figyelembe kell venni, s velük együttműködve, helyben segíteni a korallokhoz kapcsolódó életközösségeken.