Pusztuló lucfenyvesek helyére őshonos fák kerültek

Huszonhat hektár pusztuló lucfenyvest számoltak fel az Őrségi Nemzeti Parkban, helyettük 370 ezer darab, őshonosnak számító fa csemetéjét ültették el.
A két éven át zajló, most záruló természetvédelmi projekt keretében fa- és cserjefajokban bővelkedő erdősítéseket hoztak létre, ehhez az Európai Unió több mint 408 millió forint vissza nem térítendő pályázati támogatást nyújtott – tájékoztatta a nemzeti park igazgatósága az MTI-t.
Az élőhely rekonstrukciós program során eltávolították az elpusztult, beteg, az erdő megújulását akadályozó fákat, helyükre őshonos fafajtákat – tölgyet, bükkfát, juhart – telepítettek.
Céljuk az volt, hogy a jelenleginél egészségesebb, a veszélyforrásokkal szemben ellenállóbb, a klímaváltozás hatásait mérsékelni és elviselni képes erdőket hozzanak létre.
A közlemény arra is kitért, hogy a projekt megvalósítása során tíz kilométer hosszan a vadak rágása ellen védő kerítést építettek, az erdők természetvédelmi célú kezelése érdekében pedig a Magyar Állam által nyújtott pályázati forrásokat felhasználva 183 millió forint értékű speciális gépparkot szereztek be.
Az elvégzett beavatkozások hatásait hosszú távon nyomon követik a szakemberek, a létrejövő változatos erdők a reményeik szerint élőhelyül szolgálnak majd számos, természetvédelmi oltalom alatt álló növény- és állatfajnak, például a fekete harkálynak, hamvas küllőnek, vagy a nagy szarvasbogárnak.