Az űrből számolják össze a rozmárokat
Hogy megértsük, miként hat a fajra a klímaváltozás, rengeteg adatra van szükség.
Egy új projektben az űrből próbálják felmérni a rozmárok állományát – számol be a BBC. A vizsgálat során az önkéntesek több ezer műholdas képet fésülnek majd át.
Ahhoz, hogy a szakértők megértsék, miként hat a klímaváltozás a fajra, rengeteg adatra van szükségük. A rozmárok számára a tengeri jég elengedhetetlen, azon nevelik utódaikat, és a jégről indulnak táplálékszerző útjaikra. Az utóbbi időkben ugyanakkor a felmelegedés hatására egyre inkább visszaszorul a jég.
Rod Downie, a WWF vezető sarkvidékügyi tanácsadója szerint évtizedenként 13 százalékkal zsugorodik a nyári tengeri jég. Emiatt az állatok a szárazföldre kényszerülnek, ami rengeteg következménnyel, többek között a borjakra veszélyes zsúfoltsággal jár.
A WWF és a Brit Sarkvidéki Intézet (BAS) közös Walrus From Space projektjének célja az, hogy jobban megismerjék az éghajlati átalakulás hatásait. A BAS korábban folytatott már hasonló kutatást pingvinekkel, fókákkal, albatroszokkal és bálnákkal. Peter Fretwell, a szervezet távérzékelési szakértője szerint a műholdképek csak az elmúlt időszakban váltak elég kifinomulttá a rozmárok megfigyeléséhez.
A legalább ötévesre tervezett projektben önkéntesek vesznek részt, a fókusz az atlanti alfajon, illetve a Laptyev-tenger izoláltabb populációján lesz. A két csoport állományát 30 ezresre becsülik, de sok a bizonytalanság.