Az orvvadászat evolúciós változással jár

A nőstény afrikai elefántok az orvvadászat miatti evolúciós válaszként nem növesztenek már agyarat, és ezt most genetikai vizsgálattal is bizonyították.

A mozambiki Gorongosa Nemzeti Park elefántjai rendkívüli módon megszenvedték az ország sok évig tartó polgárháborús időszakát, 1977-1992 között több mint 90 százalékkal csökkent az állomány, és ebben az időszakban az egekben járt a vadorzók tevékenysége. Az elefántokat az agyaruk miatt ölték le, így szerencsésebbek voltak, azok, amelyeknek nem volt agyaruk. Egy, a Science tudományos folyóiratban frissen közzé tett tanulmányban az elefántok fogfejlődését befolyásoló géneket vizsgálták meg, és ebből szűrték le a következtetést a szakemberek.
Nem ez az első alkalom, hogy olyan afrikai afrikai országban, ahol háború volt, több lett az agyar nélküli nőstény elefánt. Emellett a hímek esetében nem észleltek ilyen változást.
A mozambiki polgárháborút követő időszakban a nemzeti parkban születő nőstény elefántok körében háromszorosára nőtt az agyar nélküliek száma, a háború után világra jött nőstények több mint a fele agyar nélküli volt.
A kutatók megvizsgálták azt, hogy vajon az agyarmentesség egy, a lecsökkent létszámhoz köthető véletlen genetikai változás miatt, vagy evolúciós nyomás hatására alakult-e ki. A fogfejlődést irányító gének közt kettő olyan mutációt találtak, amelyet az agyarmentes nőstények hordoztak. E génváltozatok az embernél is fogfejlődési rendellenességgel járnak, az egyik hatására hiányoznak a felső metszőfogak – ez az elefánt agyarának emberi megfelelője, a másik pedig a foggyökér fejlődésében okoz zavart és a fog kihullásához vezethet.
Az összehasonlító elemzések alapján arra jutott a kutatócsoport, hogy nem a véletlennek köszönhető a két, agyarmentességgel járó génváltozat elterjedése, és e két mutáció csak a nőstényeknél működhet, a hímek esetében e génváltozatok már embrió korban halálosak.
Az ilyen evolúciós hatásra kialakult génváltozatok, ha elterjednek, utána még akkor is sokáig jelen lesznek a populációban, ha a hatás – ez esetben az agyar miatti orvvadászat – már nincs jelen. A kutatók szerint az eredeti arányok csak nagyon hosszú idő elteltével állnak majd helyre.
Az elefánt számára az agyar fontos eszköz, ez segíti a víz kinyerésében, ha ásni kell a földben, illetve az agyara révén tudja a fák kérgét lefejteni. Agyar nélkül e funkciók egyszerűen nem működnek, így az állat életmódja is megváltozik. Az agyarmentes elefántok ökoszisztémában betöltött szerepe is átalakul, és nem tudják ellátni azt a feladatot, amely a teljes közösség számára fontos volna.