Telelőfákon gyülekeznek a fülesek
A napokban a Somló környéki kis falvak erdei fülesbagoly (Asio otus) telelőhelyeit kerestük fel, ahol szép számmal láttunk baglyokat, megkezdődött a telelési idejük.
Hálás feladat a telelőhelyek felkutatása. A falvak kertjeit, temetőit, templomudvarait először jó alaposan végigkutatja az ember, majd megjegyzi ezeket a helyeket. Mivel a fülesek ragaszkodnak a megszokott területekhez, a követő években már könnyű ezekre rátalálni. A baglyok jelenlétét az örökzöldek alatt található köpetek, azaz azok a szürkés, hosszúkás „gombócok” árulkodnak, amelyekben a baglyok által elfogyasztott kisemlősök csontjai, szőrei találhatók. Nappal elrejtőznek a lucok, borostyánok ágai között. Ha nem így tennék a nappali madarak támadnák őket.
Nem kis feladat kiszúrni őket! Felpillantva a fára, sokszor jó ha egy madár tűnik fel, viszont a köpetek mennyiségéből lehet következtetni, hogy a megbúvóak többen vannak. Az elszántabbak a kirepülést is megfigyelhetik, ami abból áll, hogy szürkületkor az adott területen lesben állunk, és figyeljük a kiszállingózó baglyokat, a legjobb alkalom ilyenkor nyílik a számlálásukra. A baglyok legtöbbször a széltől védett, néhány fokkal melegebb környezetet választják a telelő helynek, így azokat a fákat keresik, amelyek épületek takarásában vannak, viszont jól rejtve maradhatnak. Az egyik legnagyobb telelő csapat érdekes módon elhagyott telken álló idős akácosban található, itt a fára felfutó borostyánok között töltik a nappalt. Mindig jó táplálkozó területek közelében vannak a nagyobb bagolycsapatok.
Egy-egy nagyobb telelőcsapat a kisemlősök elfogyasztása révén roppant hasznos, így az a település, ahol jelen vannak, büszke is lehet az éjszaka leple alatt vadászó ragadozó madarakra.
A köpetvizsgálatokból kiderül, hogy az baglyok a mezőgazdaság számára hasznos tevékenységet folytatnak, hiszen az erdei fülesbagoly túlnyomórészt mezei pockot (Microtus arvalis) zsákmányol, amely az egyik leggyakoribb kártevő.
Az erdei fülesbagoly védett faj, eszmei értéke 50 000 forint.