Adventi bolygók
A következő hetekben a Jupiter-Szaturnusz-Vénusz trió csodálatos együttállásában gyönyörködhetünk az esti szürkületben. Néhány napra még a Hold is hozzájuk társul!
Ismerőseim az elmúlt napokban gyakran kérdezték, hogy melyik az a két fényes csillag, ami esténként látszik? Az Esthajnalcsillag talán? Igen, válaszoltam, az Esthajnalcsillag, azaz a Vénusz fénylik délnyugat felé, és tőle balra, kissé halványabban, de mégis ragyogóan a Jupiter látható. Tehát nem két csillagról, hanem a két legfényesebb bolygóról van szó. Kissé jobban koncentrálva még egy halványabb fénypont is feltűnik a két égitest között: a Szaturnusz.
Az égiek szerencsés összjátékának köszönhetően – derült idő esetén – egészen karácsonyig, minden este megfigyelhetjük az említett planétákat, sőt 6-ától a vékony holdsarló is társul hozzájuk.
Szombaton alkonyatkor, hidegen metsző szélben indultam útnak a veszprémfajszi kálváriához, az együttállás megörökítésének reményében. Bíztam benne, hogy az érkező front előtt még megpillanthatom őket. Az egyre kiterjedő fátyolfelhők néha takarták ugyan a látványt, de egyúttal diszkrét légköroptikai effektusként, színes pártát is rajzoltak a bolygók köré, ami az összhatás javára szolgált. A kép készítéséhez a következő technikát alkalmaztam: Canon EOS 6D kamera, Canon 16-35 L f/2,8 objektív 28 mm-nél, f/4, 10 s, ISO 4000.
Írta és fényképezte: Ladányi Tamás – www.astrophoto.hu