Tüskés vértecs negyedik nekifutásra
Mindig is tisztelettel adózok a természet szépségei iránt, az apró dolgok nagyon megfognak.
Míg nem foglalkoztam fotózással, gyakran nézegettem lupéval növényi magvakat, terméseket bármit, amit egy kirándulás alkalmával felleltem. Egy kedves ismerősömtől hallottam a tüskés vértecs (Cetraria aculeata) nevű zuzmóról, amely a Balaton-felvidéken a Megye-hegyen fordul elő, számos ritka és védett zuzmófaj társaságában.
Egy szép májusi napon látogattam el ide, e fajt megkeresni. Akkor nem gondoltam rá, milyen nehéz dologra vállalkoztam. Bár ez is nézőpont kérdése, mert zuzmónézegetés közben számos új szépség nyílt meg előttem. Például így sikerült egy erdei pityer négy tojásos fészkére bukkannom, kőművesméhek apró, piciny kövekből épült mestermunkáira és nagyon sok további szépségre. Az adott ritka faj keresése közben számos élményben lett részem, és már le is mondtam a tüskés vértecsről, mikor egy másik kedves ismerősöm segített az amúgy hatalmas terület szűkítésére. Ő a faj ismerője! Ekkor jutottam el a hegy egy eldugott pontjára, na itt tobzódtam a ritkábbnál ritkább zuzmók látványában.
Csupasz, apró kis kövekkel tagolt talajfelszín. Az embert ilyenkor úgy kell elképzelni, hogy térdere ereszkedik, – én már szemüveget veszek fel – és szinte mindent alaposan átvizsgál a talajon amit lát. Mikor az első keresett zuzmón felleltem az apró tüskéket, amely a faj bélyege, nagy volt az öröm. Persze rá kellett jönnöm, (nyilván amíg az ember nem látja, nem is sejti), hogy mennyi fajt láttam a keresés során. A tüskés vértecs 3-5 cm magas bokros telepekben nő, a telepág csillogó, fényes barna, lazán ágas, szúrós ágvégű. Élőhelye a nyílt, bázisszegény meszes sovány gyep. Érdekesség, hogy védettséget csupán hat éve élvez hazánkban. A levegőszennyezésre érzékeny faj. Nálunk meglehetősen ritka.
Védett faj, természetvédelmi eszmei értéke 5000 forint.