Egy idegen kígyó szinte teljesen kiirtotta Gran Canaria hüllőit
A kaliforniai királysiklók az 1990-es évek végén jelentek meg a szigeten.
Egy új tanulmányban Julien Piquet és Marta López-Darias, a Tenerifén működő Természetes Termékek és Agrobiológia Intézetének munkatársai azt írják, egy inváziós kígyófaj szinte teljesen kipusztította az őshonos hüllőket Gran Canaria szigetén – számol be a Phys.org. A kutatók a betolakodó által megszállt területeket vetették össze az érintetlen régiókkal.
Az Egyesült Államok és Mexikó nyugati részén honos kaliforniai királysiklót 1998-ban hozták be a szigetre, néhány példány azonban megszökött, esetleg elengedték őket az állattartók. Azóta az elszabadult egyedek elkezdtek szaporodni, és benépesítették Gran Canariát.
A kaliforniai királysiklóknak nincs mérgük, az állatok változatos színűek, és akár 150 centiméter hosszúra is megnőhetnek. A faj alapvetően nappali életmódot folytat, de a forróbb napokon dokumentáltak már éjszakai aktivitást is. A sikló táplálékát madarak, rágcsálók, kétéltűek és más hüllők alkotják, és mivel veszélytelen az emberre, népszerű házi állattá vált. Ily módon a faj a világ minden tájára eljutott.
Gran Canarián az elmúlt időszakban csökkenni kezdtek a hüllőpopulációk. Hogy kiderüljön, a jelenséghez köze van-e a kaliforniai királysiklónak, a csapat Gran Canarián és a környező, az idegenhonos faj által nem érintett szigeteken is felmérte a hüllők számát. Az eltérések szembetűnőek voltak, az óriásgyíkok esetében például a Gran Canaria-i egyedszám mintegy 90 százalékkal volt alacsonyabb, mint a közeli szigeteken.
Az eredmények ismét igazolják, hogy az inváziós fajok súlyos hatást gyakorolhatnak az őshonos élővilágra. A szakértők úgy vélik, szigorúbban kellene szabályozni az új állatok behozatalát.