Óriásmedúzáról készült videó

Az állat a nagy mélységek sötét régióiban honos, ezúttal kaliforniai vizeken bukkantak rá.

A Monterey Bay Aquarium Kutatóintézet (MBARI) óceánkutatója egy távműködtetésű merülő jármű (ROV) segítségével örökítette meg a ritkán látott, rejtélyes medúzafaj egy példányát. A Stygiomedusa gigantea nevű állat harangja (vagyis a kupola alakú teste) több mint egy méteres, vöröses árnyalatú, az ebből kinőtt négy, szalagra hasonlító karja akár 10 méteres hosszt is elérhet. Az úszó állat úgy néz ki, mint egy nagy kalap, szélben lengedező sálakkal.
A ritkaságára jellemző, hogy az intézet automata járművei sok ezer alkalommal merültek már a mélybe, de eddig csak 9 esetben találkoztak a különleges óriásmedúzával. Habár már 1899-ben felfedezték, mindmáig igen keveset tudunk róla, összesen alig több mint 100 alkalommal láttuk, a mostani felvétel ezt a tudást bővítette, így könnyebb az állat ökológiai szerepét is megérteni.
Egy korábbi, szintén ROV segítségével készült felvétel során például egy halat láttak, amely a medúza harangja mellett és karjai közt keresett menedéket, ugyanis a tengerek mélyén nem igazán akadnak búvóhelyek. A kutatók szerint sok állat, az e sötét régiókban gyakori, medúzák közelében kereshet menedéket. Ilyen adatokat nem lehet kinyerni, ha nem a saját élőhelyén figyelik meg az állatokat.
Az állatot 6600 méteres mélységig lehet megtalálni, feltehetően planktonnal és kisebb halakkal táplálkozhat, bár eddig a táplálkozását nem sikerült megfigyelni. Az északi sarkvidék kivételével világszerte megtalálhatók. A most közzé tett felvétel kb. 1000 méteres mélységben készült. Első tudományos leírását antarktiszi expedíciókat követően, ott gyűjtött és a British Museumba került példány alapján végezte el Edward T. Browne.