A sárgafejű marabu megmentése
A madárnak csupán 1200 egyede él ma a világon.
A Cornell Egyetem világhírű ornitológiai laborjának természetvédelmi média részlege mutatta be azt a kisfilmet, amely e különös, és hatalmas termetű madár megmentéséről szól. Az állat India egy Asszám nevű területén honos, ez az ország északkeleti, Bhután és Banglades közé beékelődő sávjában található.
Az asszámi nyelven hargila (a név csontfalót jelent) néven ismert madár akár 150 centi magas is lehet, dögevő, és a Természetvédelmi Világszövetség szerint összlétszáma mintegy 1200 egyedre tehető. A rá leselkedő veszélyek az emberi jelenléthez köthetőek, egyrészt a madár közvetlen irtása, fészkelőhelyeinek szándékos lerombolása, valamint a közvetett hatások révén, mint a szennyezés, az élőhelyrombolás, vagy a számára szükséges vizes élőhelyek lecsapolása. A sárgafejű marabu (Leptoptilos dubius) egykor a száraz évszak visszahúzódó vizeiben csapdába esett állatokon és ezek tetemein élt meg, ma az ember termelte szeméthegyekből igyekszik kinyerni táplálékát, fészkeit pedig a falvak fáira kénytelen rakni. Mivel a fészkelőhelyei a természetvédelmi területeken kívül esnek Asszámban, ezért csak a könyörületben és az emberi összefogásban lehet bízni, ami a megmentését illeti.
Dr. Purnima Devi személyes munkájának és az általa ihletett természetvédelmi mozgalomnak köszönhetően a madarat végre védetté nyilvánították, ma már a helyiek vigyázzák és ünneplik a létezését, és itt az egyedszáma is lassú növekedésnek indult. Jó 10 évvel ezelőtt egy faluban 28 fészket számláltak meg, ma több mint 200 van!
Ezzel azonban még nem vált biztossá e csúnyácska, ám különleges óriás jövője, van még tennivaló bőven. Purnima Devi oktató, ismeretterjesztő, hagyományteremtő tevékenységek útján igyekszik minél nagyobb közösséget építeni a madár védelmére, eddig igen sikeresen.
Helyi szervezetekkel közösen készült el a Cornell ornitológusainak filmje 2016-2019-es felvételekkel, azzal a céllal, hogy tovább inspirálja a civileket, természetvédőket és mindenkit, aki csak megnézi, bizonyítva: ez a madár védelmet érdemel.
A filmet az asszámi lakosságnak mutatják be elsősorban, hisz az ő tevékeny részvételük segítheti leginkább a hargila fennmaradását, de az alkotás majd világ filmfesztiváljaira is eljut.