Egy gyönyörű vízimadár Vas megyében

Egy Vas megyei madarász az esztendő első napján talált rá, a Táplánszentkereszt határban fekvő kavicsbánya tavaknál, az énekes hattyú (Cygnus cynus) egy példányára. A madár a gyakoribb bütykös hattyúk társaságában töltötte az időt.

A hír hallatán, pár nappal később családommal elindultunk e ritka madárfajt megfigyelni. Éppen egy barna kányát sikerült megcsodálni a Rába mentén, mikor egy kedves madárász hölggyel összefutottunk, említette, hogy aznap reggel az énekes hattyú a fent említett kavicsbánya környékén lévő repceföldön táplálkozott a gyakoribb bütykös hattyúk társaságában. Nem kellet sokat gondolkodni, hogy nyomába eredjünk. Szerencsénk volt, mert a utolsó napsugarak fényénél csodálhattuk meg, a csípős hidegben a madarat. A közismertebb bütykös hattyútól, amelyet leggyakrabban a Balaton-parton láthatunk, a csőre tövén lévő élénksárga szín különbözteti meg. Északi hazájában az erdős tundrán, erdők közé ékelt tavak szigetein, évente csak egyszer költ. Szerencsére hét esztendeje újra hazánk faunájának költőfaja, hosszú évek után egy pár megtelepedett az Ipoly mentén. Várható további párok megtelepedése is, hiszen európai állománya növekvő tendenciát mutat.

Szigeteken, mocsarakban, lápokon, folyók és tavak mentén a párok közösen építik meg a nagy méretű, nádszálakból, mohából, hínárból és a környéken található különböző növényi részekből a fészküket. A hím a fészekanyagot a hordja, a tojó elrendezi azt. A fészekalj 4-7 sárgásfehér tojásból áll, a tojó egyedül kotlik. A fiatalok kilenchetes korukban válnak röpképessé. A hazákban telelő énekes hattyúk sokkal bizalmatlanabbak, mint fajtársaik a bütykösök, így fényképezni is csak nagyobb távolságból lehet.
Az énekes hattyú védett madárfaj, természetvédelmi eszmei értéke 50 000 forint.