Egy különleges téli madárvédelmi tevékenységekről
A tél derekán végezhető madárvédelmi tevékenység az „elárvult” madárfészkek kiszedése. Az írásból kiderül miért is hasznos ez.
Általában azokon a téli napokon szoktam ezt végezni, mikor vékony hólepel borítja a tájat, ilyenkor ugyanis a hósapkát viselő rigó, poszáta, gébics, gerle fészkeket könnyebb észrevenni a bokrosokban. Tehát átvizsgálom a faluszéli fasorokat, bokorsorokat a legelők galagonyásait, kökényeseit és megkeresem a gyakran mellmagasságban megbúvó, már nem használt énekesmadár fészkeket.
Fontos madárvédelmi tevékenység ez, mert tavasszal új fészket rakó madaraknak újra alkalmas ágvillát, fészekrakó helyet teremtünk vele. Tudni kell, hogy a gébicsek, poszáták, rigók minden esztendőben új fészket építenek. A régi fészküket nem használják újra. Ha a városi parkokban, kertünkben találunk rigó fészket télen, szintén kiszedhetjük, hiszen az erre alkalmas ágvillában tavasszal újra fészekrakó helyet találnak.
A közepes méretűek közül a belülről mesterien sárral tapasztott fészek az énekes rigóé, míg a nem sarazott a fekete rigóé. A gébicsek jellemzően tüskés cserjékre építenek, a poszátákra (kis- és barátposzáta) a vékonyabb fészekcsésze jellemző. A vadgerle fészke hevenyészett ágakból áll. Szintén télen, tél elején érdemes a cinegéknek, légykapónak, verebeknek kihelyezett mesterséges fészekodúkból is kitakarítani a régi fészkeket, hiszen ezekben sok a parazita, a madarak pedig inkább költenek tiszta odúban. Ha pedig faforgácsot helyezünk el az odú aljában, szívesen éjszakáznak a cinegék benne, a zord téli napokon.
Madarásztársaimmal együtt ekkor végezzük az időjárás viszontagságai által okozott hibák kijavítását az erdők szélén kihelyezett mesterséges odúkon. Így tavasszal tiszta, megjavított odúk, alkalmas ágvillák várják énekesmadarainkat a fészkelésre.