Tanulás nélkül nem megy!
A csimpánzok nem tudják maguktól, mit kell tenni egy kővel és egy dióval, csak tanulás útján sajátíthatják el a diótörés képességét.
A Zürichi Egyetem kutatói megfigyeléseket végeztek, amelyekből kiderült, a csimpánzok nem egyszerűen csak feltalálják a diótörést, hanem hozzánk hasonlóan egymástól eltanulják az ilyen összetett feladatok megoldását, vagyis a kultúrájuk sokkal jobban hasonlít a mienkre, mint eddig hittük.
Az emberi kultúrában alapvető fontosságú mások cselekedeteinek, viselkedésének másolása, s az ilyen módon felépített, és egyre összetettebbé váló tudás generációkon át halmozódik. A csimpánzokról az eddig elképzelés más volt, úgy vélték a szakemberek, hogy újra és újra feltalálnak bizonyos viselkedési sémákat, ám, a Nature Human Behaviour szakfolyóiratban közölt kutatási eredmények szerint nem helyes ez az elmélet.
A Kathelijne Koops professzor vezette kutatócsapat Guinea Nimba-hegységének erdőségeiben, vadon élő csimpánzokkal végeztek terepi vizsgálatokat és kísérleteket. Ezekben a diók feltöréséhez szükséges anyagot (dióféléket és követ), illetve már feltört, a kövekre helyezett diót, végül egy egészen könnyen feltörhető diófélét kaptak. Az állatok viselkedését automata kamerákkal rögzítették, maguk a kísérletek pedig egy-egy alkalommal hónapokig tartottak. Az itteni csimpánzok, bár rendre megnézegették a diókat és a köveket, azonban egyetlen egyszer se próbálkoztak meg a diók feltörésével egy év alatt, holott egy másik területen élő majmok rendszeresen feltörték a talált diókat.
A kutatók ebből arra következtettek, hogy a csimpánzok nem egyszerűen csak feltalálnak egy komplex eszközhasználatot, hanem az emberhez hasonlóan megtanulják azokat a fajtársaiktól. Úgy tűnik, a kísérletekben a hiányzó láncszem az a tapasztalt csimpánz lett volna, aki már ismerte a diótörés fortélyait, és akitől elleshették volna azokat. Ezek alapján pedig sokkal inkább hasonlónak tűnik a csimpánzok és az emberek kultúrájának evolúciója, mintsem egymástól gyökeresen különbözőnek.
Természetesen az egy helyszínen végzett kísérleteket érdemes lenne másutt is megismételni, hogy nagyobb állatcsoportról, részletesebb képet is kaphassanak.