Csehországban jelölt parlagi sas a Rába mentén
Pár napja, 2022. február 2-án családommal Vas megyében madarásztunk, ahol Ostffyasszonyfa határban egy jeladóval jelölt parlagi sast sikerült megfigyelni és fényképezni.
Mint később kiderült 2018-ban Csehországban fiókakánt jelölték meg és jeladóval látták el a ragadozó madarat. A fotón látható a lábán a gyűrű, valamint a másik felvételen, a hátán a jeladó is.
A világszerte veszélyeztetett madárfajnak, hazánkban található, Oroszország és Kazahsztán után, a harmadik legnagyobb költőállománya. A magyarországi parlagi sas állomány adja a kétharmadát az Európai Unióban élőknek. A Kárpát-medencében költő párok egy populációt alkotnak a szerbiai, romániai, ausztriai, szlovák és csehországi párokkal.
Hazai viszonyok mellett az Északi- középhegységből a síkságra húzódott a faj. A Dunántúli-középhegyégből eltűnt, ellenben a Kisalföldön lassú terjeszkedése figyelhető meg. Az öreg madarak a költőhelyen mozognak egész évben, a fészek építése renoválása már a télen megkezdődik, amelyet márciusra befejeznek. Nászrepülésük időszaka márciusra esik. A tojásrakás március közepe és április első hete között zajlik. Negyvenhárom nap a kotlás ideje, május elején kelnek ki a tojásból a fiókák, kilenc-tíz hetet töltenek a fészekben. 2-3 fiókát nevelnek évente, ritkán van egy fióka. Fő tápláléka az ürege, hörcsög és mezei nyúl. Jelenleg háromszáz pár körülire becsülik a hazai fészkelő állományt.
Fokozottan védett madárfaj a természetvédelmi eszmei értéke 1 000 000 forint.