Füstös réce a Balatonnál
A téli balatoni madarászások alkalmával nem mulasztjuk el a balatongyöröki móló meglátogatását. A csendet a part menti nyárfákról fakúszok hangja töri meg, a vízen messzire ellát a szemlélő.
Felálltjuk ilyenkor az állványra szerelt teleszkópokat és pásztázzunk. Szerencsés esetben erre mindig lát valami érdekeset a madarász, és itt is ott is bukkannak fel ritkaságok, így a tél folyamán. A napokban, mikor Balatongyörökön jártunk akadtunk rá a füstös récére (Melanitta fusca).
Holarktikus terület madárfaja, nyugaton Skandináviáig található meg, keleten az Ob-Jenyiszej vízválasztójáig fészkel. Hazánkban szórványos megjelenésű faj. Leggyakrabban a Dunán találkozhatunk vele. A Nyugat-Palearktikumban korábban kisszámú telelőfajnak vélték, mígnem a Balti-tengeren találtak milliós példányszámra becsült telelőhelyet. Idehaza ha valaki szeretné látni, legjobban teszi, ha januárban keresi, mivel a legtöbb Kárpát-medencei adata erre a téli hónapra esik. Gyakran kisebb csapatokban látható, eddig a legnagyobb példányszámban Zágon András látta 1985. december14-én, Horánynál, a Dunán, 186 példányt számlált, következő év januárjában Vácnál „már csak” 140 példányt.
Ha éppen kezünk ügyében van egy stopperóra, érdemes mérni e merülési adatokat, a bukórécék igen mélyre képesek merülni táplálékukért.
Magyarországon fokozottan védett madárfaj, természetvédelmi eszmei értéke 250000 forint.