Tíz perc a tenger mélyén
Újabb csodás videó-összeállítást készített a Monterey Bay Aquarium Kutatóintézet (MBARI) csapata.
A fantasztikus állatseregletben a kék cápától a nagy mélységben élő, bizarr külsejű horgászhalakon és a szamócára vagy hőlégballonra hasonlító medúzán át az úszó tengeri uborkáig számtalan érdekes lényt mutat be a felvétel, amellyel a MBARI egy tavasztól megtekinthető kiállításra hívja fel a figyelmet.
A videóban nem csupán a békésen úszkáló állatokat láthatjuk, hanem a táplálkozás pillanatait is megörökítették a mélytengeri videókon. A nagy mélységek lakói közt nem ritkák a rendkívül ijesztő, vagy épp vicces küllemű állatok, és persze a biolumineszcens (világító) állatok se maradhattak ki.
Minek köszönhető, hogy ezek a lények ennyire különösek, legalábbis a mi számunkra? A mélytengerek lakóinak igen nagy nyomást, hideget és sötétséget kell elviselniük, a szervezetük ehhez alkalmazkodott. A nagy mélységben sok élőlény azzal válik kevésbé észrevehetővé, hogy áttetsző a teste, mások világítást használnak kommunikációjukhoz, vagy épp zsákmányejtéshez. A legtöbb mélytengeri állatnak hatalmas szeme van, hiszen az itt uralkodó sötétségben csak egészen minimális a fény, amelynek az észleléséhez egy átlagos méretű szem nem elegendő.
Az élelem mennyisége sem sok, ezért a legtöbb itt élő állat szó szerint mindent megeszik, akár a vele közel azonos méretű másik állatot is, ehhez például extra módon ki tudja tágítani a hasát egy hal. Más halaknak olyan hatalmas fogaik vannak, hogy el se férnek a szájukban, ezek arra szolgálnak, hogy a már elcsípett zsákmányt bizonyosan a szájukban tudják tartani, az ne tudjon meglógni. Vagyis ezek a számunkra szokatlan külsőségek az állatok napi életben maradását szolgálják.