Mik is azok a telepes medúzák?
A nevük ugyan egészen unalmasan hangzik, ám ők maguk színes és izgalmas élőlények.
A telepes medúza az az állat, amellyel találkozva jó eséllyel azt hinnénk, egy másik bolygó élővilágának képviselője: színes, furcsa alakzatokat ölt, mindenféle nyúlványai vannak, ám egy fajukat, a portugál gályát viszonylag jól ismerjük, ez az állat ugyanis ránk nézve nem teljesen veszélytelen.
A Monterey Bay Aquarium Kutatóintézet (MBARI) számtalan, a mélyben élő telepes medúzát örökített már meg videóin, e különleges lényekben érdemes egy kicsit gyönyörködni!
A telepes medúza nem hasonlít a hétköznapi értelemben vett, harang alakú medúzákra, sokkal inkább egy kusza, szalagokkal és lufikkal ékesített gombolyagra, azonban ő is csalánozó, vagyis rendelkezik csalánsejtekkel. Egy telepes medúza több különféle funkciót ellátó élőlény közösségéből áll: más végzi a táplálékszerzés és más a feldolgozás feladatát, más a szaporodást, és megint más felel a mozgásért.
Vannak gázzal töltött részek is egy telepes medúzán, amelyek a mozgás irányának meghatározói; egyes típusaikban az állat lebegéséért felelős típusú részeket is tartalmaz. A telepes medúza ragadozó, hosszú nyúlványokon lévő csalánsejtek segítségével ejti el zsákmányát. A szaporodásuk kapcsán egyelőre sokkal több a kérdés, mint az ismeret. Legtöbb fajuk képes a fénykibocsátására, vagyis a biolumineszcenciára.
A telepes medúzák, bár többféle, eltérő feladatot ellátó egyedből tevődnek össze, csakis együtt képesek életben maradni.