Gyöngybaglyok tápláléka
Soha nem feledem el, milyen meghatározó élmény volt életem első cickányállkapcsát megpillantanom, amelyet gyöngybagoly köpetből halásztam elő. A nagyító lencséje alatt feltárult az erdei cickány (Sorex araneus) hihetetlen fogazata.
Az apró méretű kisemlős, tűéles hófehér fogainak a végén a vörösesbarna színezet, csodálatos látványt nyújtott. Belegondoltam, milyen lenne, ha ezek a miniatűr élőlények oroszlán méretűek lennének?! Hazánkban gyakori faj.
Kirándulásaink alkalmával többször láthatunk a dűlőutak, erdei ösvények mentén elpusztult egyedeket. A cickányokat kevés állat fogyasztja, mert testük két oldalán találhatóak az úgynevezett pézsmamirigyek, így a kellemetlen szagot árasztó állatot zsákmányolója sok esetben otthagyja. Kivéve a gyöngybaglyot, az ő zsákmánylistáján gyakran szerepelnek cickányok. A földön élő legkisebb tömegű szárazföldi emlős a 2 gramm tömegű a kisded vagy etruszk cickány (Suncus etruscus).
Visszatérve az erdei cickányra: téli álmot nem alszik, nagyon magas a táplálékigénye, pár órás éhezés után elpusztul. Zömével éjjel jár vadászni, ahol az avart kutatja át. A pókokat, csigákat, földigilisztákat, százlábúakat, bogarakat eszik. Érdekesség, hogy a kisebb csigákat házukkal együtt fogyasztja el, míg a nagyobb fajokat éles fogaikkal feltörik. Kedvelt élőhelye a ligetes foltokkal, cserjékkel tagolt mocsaras, vizenyős terület. Az avarban más kisemlős vagy saját maga által készített járatrendszerekben tartózkodik.
A téli hónapokban kisebb a táplálékigénye, ilyenkor gyakran gazdasági épületekbe, hodályokba húzódik meg. Rövid életűek, általában egy évig élnek, s évente kettő-négy alakalommal négy-nyolc utódot hoznak világra. Ellő fészkeket a fák gyökerei közé építik falevelekből, amelyet mohával, fűszálakkal bélelnek puhára. Bundájuk a fülkagylót teljesen elfedi, farkuk rövid, az egész állat a 4-16 gramm tömegű.
Hazánkban az erdei cickány védett faj, természetvédelmi értéke 25 000 forint.