Auguszta, Bertold2024. március 29., péntek
Természet

A természet rejtett pillanatait szeretné közelebb hozni az emberekhez

2022.03.29.Jeki Gabriella
National Geographic Magyarország

Tizennégy évesen már egy önálló kiállítása is nyílt Felfedezhető Csodák címmel.

Farkas Kornél teljes menetfelszerelésben: a vadakat fotózását már a profikhoz hasonlóan végzi
Forrás: Deim Balázs

 

Farkas Kornél számára a fotózás egyáltalán nem feladat, hanem a kikapcsolódás és a szabadság érzésének megnyilvánulása, egyfajta felszabadultság és öröm. Képeivel már többször találkozhattak az olvasók az ng.hu foldalán is, az Önök küldték rovatunkban.

„Szeretném közelebb hozni az embereket a természet rejtett, titkos pillanataihoz. Ez a küldetésem, amivel megpróbálom felnyitni az emberek szemét azzal kapcsolatban, hogy milyen fantasztikus pillanatok játszódnak le a természetben, amikről sokan nem tudunk. Én is akkor jöttem rá erre, amikor már a természet- és vadfotózással kezdtem foglalkozni. Hihetetlen, abszolút megnyugtató dolog. Egy hosszú hétköznap, nehéz iskolai nap után megkérem apát, hogy vigyen el valamelyik kedvenc helyemre. Vagy egyszerűen felpattanok a biciklire és megállok útközben ott, ahol meglátok egy jó témát; lehet az egy virág vagy egy vízesés, bármi. Amikor fotózni megyek, megszűnnek a hétköznapi problémák: az iskola azért számos terhet rak ránk, illetve ha másnap írok egy témazárót vagy dolgozatot, akkor a tanulás után azonnal indulok a természetbe, mintegy jutalom gyanánt. Gyorsan megtanulok és közben inspirál, hogy mindjárt mehetek” – mesélte Farkas Kornél, aki nemrég töltötte be a 14. életévét és saját bevallása szerint a nyelvtan és a földrajz mozgatja meg a leginkább, mert itt mindig tud valami újat tanulni.

Farkas Kornél a fotónak „Az első sugarak” címet adta
Forrás: Farkas Kornél

 

Egy lelkes fotósnak természetesen mindig van bakancslistája is, tehát azoknak a helyeknek a gyűjteménye, ahová szeretne egyszer eljutni. Kornél ebben a tekintetben is különlegesnek számít, hiszen vadállományban gazdag magyarországi helyszínekről álmodik: a gemenci gímszarvasok, a gyulai dámszarvasok, a kis-balatoni vízimadarak fotózásáról, hosszú bakonyi sétákról és a Vásárosnamény közelében található Bockereki-erdő felfedezéséről.

„Számomra a fotózás nagyon különleges élmény. Nem szeretem a szervezett fotóstúrákat, mert azokon hasonló képeket készít mindenki. Nekem viszont arra van szükségem, hogy én magam fedezzem fel az adott helyet, készítsem el a lesem és figyeljem meg, hogy mikor jár ki a vad. Az állandó fotós területem most a Duna-Ipoly Nemzeti Park területén van, ahol a leginkább cserkelni szoktam, tehát becserkészem a vadat. Sétálok egy kicsit, aztán felülök egy lesre, aztán újra megyek tovább. Karácsonyra kaptam egy lessátrat, de még nem volt alkalmam kipróbálni” – avat be minket fotós titkaiba Kornél.

Suta a napfényes úton
Forrás: Farkas Kornél

Ahogy az ifjú fotós feleleveníti, lassan négy éve lesz, hogy megtalálta a szülei fényképezőképét az otthonuk mögötti kis házban. Eleinte a szentendrei utcákat örökítette meg városfotókon. Egy év múlva áprilisban, az online oktatást kihasználva tanárként dolgozó édesanyjával elhatározták, hogy minden pénteken elmennek valahová fotózni. Eleinte a környéket járták be, felfedezve Visegrád és Dobogókő természeti szépségeit. Később Kornél talált egy csoportot a közösségi oldalon, ott egy Nógrád megyei település repcetáblája ragadta magával a képzeletét. A következő fotók itt, illetve a környéken készültek, megörökítve az egybefüggő repcemező mellett egy kamilla- és pipacsmezőt is.
Aztán az egyik ismerőse elvitte magával vadakat fotózni, ahol magával ragadta a természetfotósok világa: a fácánok hangja, az agancsok kopogása és a felkelő nap első sugarai.

„Az osztálytársaim és a kortársaim már megszokták, hogy a fotózás ilyen fontossá vált az életemben. Szerintem ez már nekik is természetes, hiszen ötödikes korom óta készítek képeket. A barátaim drukkolnak és figyelnek, miközben számos interjút adtam már különböző médiumoknak. Néha a Szentendrei TourInform irodának is dolgozom, akik városi életképeket és városkörnyéki fotókat kérnek tőlem. Kiépítettem egy közel ötven emberből álló csapatot, ami leginkább a kapcsolati tőkémet jelenti: azokat az embereket, akiket a fotózás révén ismertem meg és akikkel már dolgoztam együtt. Óriási kincs, ha bármilyen kérdésem merül föl például újságírás, PR, marketing, kommunikáció terén, akkor nyugodtan fordulhatok hozzájuk.  Nyílt egy önálló kiállításom is Felfedezhető Csodák néven a szentendrei Park Moziban, ahol az érdeklődők 10-15 fotómat tekinthették meg, köztük budapesti városfotókat, madárfotókat és tájfotókat. Elárulhatom, hogy most nyáron szeretnénk megszervezni a Felfedezhető Csodák 2 kiállítást” – sorolja az ifjú fotóművész az eddigi eredményeit.

Magányos gomba
Forrás: Farkas Kornél

Kornél azt is elárulta, hogy nála a képszerkesztés egy viszonylag rövid folyamat: ahogy fogalmaz, pár csúszka tologatás, színtelítettség, színhőmérséklet, csúcsfények, árnyékok, és a képkivágás módosítása, de soha nem manipulálja a fotót. A szentendrei fotós készített egy úgynevezett brand kommunikációs tervet is, amiben felsorolja az általa tervezett projekteket. Szeretne a jövőben többek között egy fiataloknak szóló ismeretterjesztő sorozatot indítani a Pilisi Parkerdővel közösen: egy-egy videóban mutatná be szakértő segítségével az adott térség élővilágát. Hamarosan elindul a 2022-es év legnagyobb projektje is: a Ferenczy Múzeumi Centrummal közös diáknagykövetség, amit nagyon vár, ugyanis saját bevallása szerint szeretne tenni azért, hogy a fiatalok megismerjék a természetfotósok világát, valamint az ország csodálatos természeti kincseit.

Újabb terület nyerte el az UNESCO Globális Geopark címet

Újabb terület nyerte el az UNESCO Globális Geopark címet

Több éves szakmai munkának az eredményeként a Bükk-vidék Geopark csütörtökön hivatalosan is tagjává vált a geoparkok 213 tagot számláló, 48 országot érintő nemzetközi hálózatának, elismerve a Bükk-vidék páratlan geodiverzitását.

Rakoncátlan makákók Thaiföldön

Rakoncátlan makákók Thaiföldön

A thaiföldi Lop Buri tartományban külön rendőri egységet állítottak fel a rosszul viselkedő makákók ellen - tette közzé a hírt az MTI.

Csak ön után!

Csak ön után!

Gesztusokkal kommunikál a mi széncinegénk távol-keleti rokona, a japán széncinege.

A tavaszi meleg idővel a kullancsok is megjelennek

A tavaszi meleg idővel a kullancsok is megjelennek

A korábban beköszöntött tavasz miatt idén a szokásosnál is hamarabb lehet számítani az őshonos, valamint az újonnan megjelent Hyalomma kullancsok felbukkanására Magyarországon - tette közzé a HUN-REN Ökológiai Központ közleményét az MTI.

Egyre korábban érkezik a kiscicaszezon

Egyre korábban érkezik a kiscicaszezon

Az állatmentők tapasztalatai alapján egyre korábban kezdenek születni a kiscicák, és egyre hosszabb időn át tart a szezon.

National Geographic 2024. márciusi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

18 780 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket