Több száz emlősfaj várhat még a felfedezésre

Az ismeretlen emlősök jelentős része trópusi esőerdőkben élhet.

Egy új tanulmány alapján világszerte több száz felfedezetlen emlősfaj létezhet – számol be az Ohiói Állami Egyetem oldala. Az érintett állatok többsége kis testű, például denevér, rágcsáló, cickány vagy vakond.
Bryan Carstens, az Ohiói Állami Egyetem biológusa szerint az érintett emlősök között sok az olyan apró faj, amely nagyon hasonlít már felfedezett állatokra, a kutatók pedig nem találtak olyan jellemző különbséget, amiért új fajjá lehetne nyilvánítani. Ilyen kis termetű élőlényeknél nehéz az eltéréseket észlelni, hacsak nem végeznek genetikai vizsgálatot.
A szakértők szuperszámítógép és mesterséges intelligencia segítségével elemezték 4310 emlősfaj nyilvánosan elérhető genomszekvenciáit, valamint az állatok környezetére, élettörténetére és egyéb fontos vonásaira vonatkozó információkat. Ily módon olyan modellt hozhattak létre, amely képes volt azonosítani a nagy valószínűséggel rejtett fajokat tartalmazó taxonokat.
A becslések alapján több száz lehet az azonosítatlan emlősfaj. Ez különösebben nem meglepő a biológusok számára, hiszen a tudomány szerint eddig csak a földi fajok 1-10 százalékát írták le.
Az eredmények elsősorban azért fontosak, mert megmutatják, hogy milyen típusú emlősök lehetnek a legnagyobb eséllyel ismeretlenek. Az adatok azt is felfedték, hogy a rejtett fajok valószínűleg nagy földrajzi elterjedésűek, és változatos hőmérséklet- és csapadéktartományban élnek. Sok állat a trópusi esőerdőkben várhatja a felfedezést.
A még ismeretlen fajok megtalálása rendkívül fontos feladat. Egy-egy új állat felfedezése például az adott állat védelmének is kedvezhet.