Fókabébi zavarta meg a közrendet egy amerikai kisvárosban
Rendbontó állat egy közlekedési csomópontban került rendőrkézre, majd állatvédők segítségével eredeti élőhelyére, vissza az óceánba.
Egy nagyjából 3 hónapos kúpos fóka (Halichoerus grypus) Long Island egy kisvárosában, Riverhead egyik közlekedési csomópontjában jelent meg, miután a hallépcsőn kimászott a Peconic folyóból, számolt be a Smithsonian Magazine. A 2022. április 3-án talált fókát rendőri segítséggel sikerült a veszélyes helyszínen befogni, majd egy helyi szervezet segítségével néhány nappal később visszajuthatott az óceánba.
A fóka a folyópartról indulva a városka közeli nevezetességeit is végigjárta: megjelent egy benzinkúton, átkelt egy italbolt parkolóján, átment egy úton, majd egy szálloda körüli bozótban bújt el.
A New Yorki Tengeri Állatmentő Szolgálat (NYMRC) mentési programigazgatója, Maxine Montello elmondta, hogy ezek az állatok a parton kódorogva könnyen betévednek az emberlakta területre. „Elég gyakran előfordul hasonló. Szedtünk már össze kúpos fókát kertekben, utak mentén, és meglehetősen messze, több kilométerre eljutottak. Egyáltalán nem szokatlan ez az eset” – magyarázta a szakember.
A fókabébi feltehetően egy halrajt üldözve keveredett először a Peconic folyó torkolatába, majd feljebb a folyón a városka partjára. Reggel 6:30-kor kapott értesítést a rendőrség a fókáról. „Gyakran hívnak minket szarvasok, elcsatangolt lovak, néha birkák miatt, de eddig fókáról még nem kaptunk bejelentést” – mondta el Susan Ralph rendőrtiszt.
A rendőrök az állatmentők segítségét kérték, akik aztán beterelték a fókát egy hordozóba, ahonnan a mentőközpont állatorvosához vezetett az út. A vizsgálat során kiderült, hogy egy 3 hónapos, kb. 25 kilós hím fókáról van szó, akinek szerencsére semmi baja nem esett a városi kaland során. Egy kis állapotjavítást követően az állatkát ellátták egy jeladós nyakörvvel, majd visszaszállították az óceán partjára, ahol szabadon engedték. A jeladó révén a későbbi sorsáról is megbizonyosodhatnak majd, s kiderülhet, hogy a városi kiruccanásnak volt-e esetleg hosszabb távú zavaró hatása az állat életére.