Nagy valószínűséggel ez a madár eltűnt a hazai faunából
Az ornithológusok csak találgatnak: de hosszú évek távlatából úgy tűnik sajnos igazuk van, hogy a kövirigó (Monticola saxatilis) végérvényesen eltűnt, mint költő madárfaj a hazai faunából.
A fajnak a mediterrán térségből az utóbbi években stabil költőállománya ismeretes, azonban idehaza, az utolsó ismert költőpár a bükki Bél-kő felhagyott kőfejtőjében volt, jó pár évvel ezelőtt.
Veszprém megyében a sümegi várromon fészkelt 1954-ben, majd a vár restaurálása után onnan eltűnt, több év elteltével a közeli kőfejtőben még 1966-ban, költési időben öt példányt figyeltek meg. Ugyanebben az évben a tátikai várromon is látták a fajt.
Veszteség éri faunánkat, mivel e színpompás madarunk nemcsak szépségével, hanem gyönyörű énekével is elkápráztatja a szemlélőt. Jómagam a ’90-es években a Gerecsében és a Zemplénben költő párokat vehettem szemügyre. A kövirigókét, májusi érkezésük idején már kora hajnalban, egy eldugott bánya valamelyikében csodálhattam, mely betöltötte a komor falak csendjét. A hímek a sziklafalak oldalából kiálló bokrokon, csenevész fákon kezdik strófáikat, majd a levegőbe emelkedve is dalolnak. A költőhely közelében előforduló madárfajok énekét szőtte strófáiba, gyakran utánozta az erdei pintyet és erdei pacsirtát.
Budapesten a második világháború után a városi romokon is költött a faj, sőt a hatvanas, hetvenes években a budaörsi kopárosok és az akkori szőlőhegy jellegzetes költőfajának számított, a madarászok nagy örömére.
A faj Afrika trópusi tájain telel, az ott történő nagymértékű mérgezések minden bizonnyal befolyásolják a sáskákkal táplálkozó madár állományának a nagyarányú csökkenését.
Népi elnevezése Veszprém megyében a körösztös veréb, hazánk más vidékein pedig a sziklarigóként emlegetik. Latin neve lefordítva magányos kőlakót jelent. Idehaza fokozottan védett faj, melynek eszmei értéke 500 000 forint.