A világ legnagyobb civil természetvédelmi szervezete
A WWF (World Wide Fund for Nature, magyarul Természetvédelmi Világalap) 1961. április 29-én jött létre.
Szenvedélyes és elkötelezett egyének egy kis csoportja aláírt egy nyilatkozatot, amely Morges kiáltványaként vált ismertté. Ekkor jött létre a WWF, azaz a World Wide Fund for Nature, magyarul a Természetvédelmi Világalap. A világ legnagyobb természetvédelmi civil szervezete ma már több mint száz országában dolgozik a természeti értékek védelméért és a fenntartható jövőért.
De mi is a WWF legfontosabb mesterhármas küldetése?
• A világ biológiai sokféleségének megőrzése.
• A megújuló természeti erőforrások fenntartható felhasználásának biztosítása.
• A környezetszennyezés és a pazarló fogyasztás csökkentésének elősegítése.
Az alapítása óta a szervezet szimbóluma, a fekete-fehér panda már számos országban jól ismert jelkép. Az alapötletet Chi-Chi, egy óriáspanda adta, amely 1958-ban érkezett a londoni állatkertbe. A WWF alapítói egyetértettek abban, hogy a nagy, szőrös állat a tetszetős, feketére foltozott szemeivel kiváló logó lenne, ráadásul feltehetően leküzd majd minden nyelvi akadályt. Az első vázlatokat a brit környezetvédő és művész, Gerald Watterson készítette. Ezek alapján Sir Peter Scott, az egyik alapító megrajzolta az első logót.
„Olyan állatot szerettünk volna, amely gyönyörű, veszélyeztetett, és amelyet a világon sok ember szeret a vonzó megjelenése miatt. Olyan állatot is szerettünk volna, amely fekete-fehérben is jól mutat, hogy pénzt takarítson meg a nyomtatási költségeken. Nem védhetünk meg mindent, amit szeretnénk, de annál sokkal többet tehetünk mintsem, hogy üljünk ölbe tett kézzel” – mondta a szervezet 1961-es alapításakor Sir Peter Scott.
A fekete-fehér panda azóta a a természeti erőforrások védelmével az emberiség jövőjéért dolgozó természetvédelmi mozgalom szimbóluma.
„A WWF küldetése egy olyan jövő megteremtése, amelyben az emberiség és a természet harmóniában él egymással. Célunk a biológiai sokféleség megőrzése, a környezeti szennyezések csökkentése, a természeti erőforrások hosszú távon fenntartható használatának elősegítése, a megújuló energiaforrások használatának ösztönzése, valamint a fenntartható élelmiszer-termelés. Fontosnak tartjuk megemlíteni, hogy a fentiekből következően a WWF nem állatvédő szervezet, az élővilágot egységként kezeli és így kívánja megmenteni. Tevékenységeinket azokra az ökorégiókra összpontosítjuk, amelyek a biológiai sokféleség megőrzése szempontjából különösen jelentősek, vagyis az erdőkre, az édesvizekre, az óceánokra és partjainkra – írja a WWF hivatalos oldala.
A szervezet foglalkozik az éghajlatváltozás mérséklésével és következményeivel, a fenntartható életmód kialakításával. Így próbálják elősegíteni a természeti erőforrások hosszú távon fenntartható használatát, miközben megóvjuk a természet értékeket a jövő generációi számára.