Katapultálja magát párzás után egy hím pók

Nem egy pók hím számára jelent életveszélyt a párzás, hisz a náluk jóval nagyobb termetű nőstény könnyen zsákmánynak tekintheti őket, a tápanyag pedig mindig jól jön egy „kismamának”.

A hím pókok számára életveszélyes a párzás, ezért igyekeznek a lehető leggyorsabban elhagyni a légyott helyszínét. Egy Philoponella prominens nevű távol-keleti derespók-faj hímjei egészen trükkös módszert alkalmaznak: a párzás befejeztével szabályosan kilövik magukat a nőstényről. Erre nemrégiben, egy laboratóriumi vizsgálat során jöttek rá, amikor sikerült a párzó pókokról 155 esetben nagy sebességű videófelvételt készíteni.
A Current Biology folyóiratban közzé tett tanulmány szerint a póklegények másodpercenként átlag 65 centis sebességgel távolodtak el szívük hölgyétől, ám emellett még ultra gyorsan el is fordultak a levegőben „repülés” közben.
A kutatók ezután mikroszkópos vizsgálatokkal keresték meg, miként képesek a hímek ilyen gyorsan meglépni. Kiderült, hogy a hímek lábainak első ízületeiben a magas hidraulikus nyomás teszi lehetővé, hogy villámsebesen kinyújtsák a lábukat, s elrúgják magukat a nőstényről. A pók lábízületeit olyan burok veszi körül, amelynek köszönhetően azok még inkább rugalmassá válhatnak.
A kutatók szerint a két nem egymással párhuzamos „evolúciós fegyverkezési versenyben” jutott el eddig a komplex viselkedésig, ahogy erre oly sok más példa is van a természetben, amikor a két nem párzással kapcsolatos érdekei ellentétesek.