A Földközi-tenger egyik gyöngyszeme Szicília partjainál
A Földközi-tengeren számos lenyűgöző sziget található, ilyen a Szicília partjainál, Tunézia felé félúton elterülő lenyűgöző vulkanikus sziget, Pantelleria.
Pantelleria története
A sziget közigazgatásilag Szicília része, de 2016 óta a sziget mintegy 80 százaléka a Pantelleria Nemzeti Parkhoz tartozik. Pantelleria vulkanikus eredetű, az utolsó kitörés a tenger alatt még 1891-ben történt. A geotermikus tevékenység bizonyítékai a szigeten hőforrások és fumarolok formájában láthatóak.
A sziget legrégebbi régészeti bizonyítékai a neolitikumból származnak, de úgy tudni, hogy a sziget sokáig lakatlan volt. A hódító rómaiak Kr.e. 255-ben elfoglalták, de a következő évben elveszítették, majd ismét visszaszerezték. A római uralom idején ide száműzték a nem kívánt személyeket. A rómaiak után sokan birtokukba vették a helyet, köztük arabok, törökök, szicíliaiak. A második világháborúban a szövetségesek erősen bombázták a szigetet, a brit katonák megszállását az olaszok fegyverletétellel fogadták. A szigeten élők az úgynevezett pantesco nyelvet beszélik – ez egy szicíliai dialektus, arab behatással.
Specchio di Venere – Vénusz tükre
A Földközi-tenger sokak számára egyet jelent a csodálatos homokos tengerpartokkal, de Pantelleriának nincsenek igazi strandjai – bár ez nem jelenti azt, hogy ne lenne lenyűgöző a partszakasz. A sziget egyik látványossága a Specchio di Venere. A Vénusz tükre egy kialudt vulkán kráterében alakult ki természetes módon, amit a meleg források és az eső táplál. Nagyon kedvelt hely úszásra és iszapfürdőzésre. Egy másik kedvelt látványossága a szigetnek a Laghetto delle Ondine (A hullámok tava), ami egy tengervizű tó a szárazföldön belül. A szigeten emellett található egy természetes szauna is, amit egy kis barlangba, a sziklákon keresztül beszűrődő gőzök táplálnak.
Írta: Németh Orsolya