Gyönyörű siklófajt találtak Paraguayban

Az állat feltűnő színe ellenére eddig a tudomány számára ismeretlen volt.

A paraguayi Para La Tierra nevű nonprofit szervezet kutatói bukkantak rá az ország északi részén fekvő szavannás (Cerrado) régióban arra a látványos küllemű siklóra, amelyet a Zoosystematics and Evolution szakfolyóiratban mutattak be.
A Phalotris nembe tartozó sikló félig földalatti életmódú, fekete, sárga és ragyogó téglapiros színekben pompázik. Első példányára egy gödör ásása közben bukkantak rá, sajnálatos módon a faj elsőként megismert, éppen a föld alatt tartózkodó hím egyedét az ásó véletlenül kettévágta, így két darabban került elő.
A sikló, miután kiderült, hogy eddig ismeretlen faj, és ezt a rokon fajokkal való összehasonlítás után igazolták is a szakemberek, a Phalotris shawnella nevet kapta.
Az állat élőhelye homoktalajon élő bozótos-erdős szavanna, testalkata, kimondottan hegyes feje pedig a föld alá bújásra alkalmas. Ez a félig földalatti életmód a nem többi fajára is jellemző, a nem kimondottan a Cerrado régió lakója Brazília, Uruguay, Paraguay és Argentína területén.
A most megismert és a tudomány számára leírt sikló feje élénk téglapiros, sárga gallért visel, a teste pedig fekete-téglapiros hosszirányú csíkokkal ékes. Eddig két helyszínen találkoztak vele, s mindössze 3 példányát látták, ez alapján veszélyeztetett besorolásúnak vélik a szakemberek. Élőhelyeinek egyike a Laguna Blanca régiója, amely kétéltű- és hüllőfaunája miatt védett terület volt 5 éven át, ám jelenleg nem tartozik természetvédelmi oltalom alá.
Az állat kicsi, az elsőként megtalált kifejlett hím példánya is csupán 46,5 centis volt, később egy fiatal nőstényt is találtak, amely csak 27 centis volt.