Kameracsapdák fotóin elevenedik meg Amazónia élővilága
Játékos jaguárkölyköket, egy dagonyázó hangyászt és igen ritka fajokat is megörökítettek.
Egy új tanulmányban egy nemzetközi kutatócsoport amazóniai kameracsapdaképeket mutat be – számol be a Phys.org. Az amerikai Vadvédelmi Társaság (WCS) több mint 57 ezer felvétellel járult hozzá a projekthez.
A szakértők a publikációban mintegy 120 ezer felvételt ismertetnek, melyek az Amazonas-medence nyolc országában készültek 2001 és 2020 között, és 289 fajt ábrázolnak. Ez a legnagyobb ilyen típusú adatbázis. A WCS Bolívia, Brazília, Kolumbia, Ecuador és Peru területén készült felvételein többek között játékos jaguárkölykök, egy sárban heverésző sörényes hangyász, egy igen ritka kisfülű kutya és tapírok láthatóak.
A projekt célja egy olyan adatbázis létrehozása volt, amely az amazóniai fajok képeit tartalmazza, miközben az élőhelyek elvesztését és feldarabolódását, illetve a klímaváltozást is dokumentálják. Az Amazonas-medence nagyjából 8,5 millió négyzetkilométert foglal el Brazília, Bolívia, Kolumbia, Ecuador, Francia Guyana, Peru, Suriname és Venezuela területén.
Robert Wallace, a WCS Nagy Madidi-Tambopata Tájprogram igazgatója és a tanulmány társszerzője szerint szervezete büszke, hogy részt vehetett egy ilyen sokszínű projektben. Wallace hozzátette, a WCS fotói nagyban hozzájárulnak a fajok előfordulásának felméréséhez, valamint a megdöbbentő biodiverzitás bemutatásához.
A kollaborációban 122 kutatóintézet és természetvédelmi szervezet 147 munkatársa vett részt. Ez volt az első alkalom, amikor az Amazonas-medence különböző pontjairól származó kameracsapdaképeket ilyen nagy mértékben rendszerezték.