Gyorsabban pusztulnak az ausztrál trópusok fái
Az 1980-as évek óta megduplázódott a trópusi fák pusztulási aránya Ausztrália esőerdőiben, egy új tanulmány szerint feltehetően a klímaváltozás miatt, a folyamat más trópusi erdőkre is érvényes lehet.
Az Oxfordi Egyetem számolt be arról a nemzetközi összefogással készült kutatásról, amelyből kiderült, az elmúlt 4 évtizedben a légkör szárító hatásának következtében kétszer annyi trópusi fa pusztult el az ausztrál esőerdőkben, mint korábban. Az ilyen változások felülírhatják a szénmegkötés hatását.
A kutatók arra jutottak, hogy a fák átlagos élettartama felére esett vissza a régióban, függetlenül attól, hogy milyen fafajról van szó, s a helyzet romlását egészen 1980-ig vissza tudták vezetni a rendelkezésre álló adatok alapján.
Dr. David Bauman, a kutatást vezető trópusi erdő-ökológus szakember elmondta: „Nemcsak azt volt sokkoló látni, hogy ilyen jelentősen nőtt a fák mortalitása, hanem azt is, hogy ez minden fajt érintett minden olyan helyen, amelyet csak vizsgáltunk. Ha ilyen marad a fák pusztulási aránya, akkor az általuk korábban megkötött szén is kétszer olyan gyorsan visszajuthat a légkörbe.”
Dr. Sean McMahon, a Nature-ben megjelent tanulmány rangidős szerzője hozzátette, ahhoz, hogy ezt így ki tudják mutatni, több évtized megfigyelési adataira volt szükség. A kutatók hangsúlyozták, mennyire fontos felismerés, hogy már az 1980-as években elkezdődtek ezek a trendek, abból adódóan, hogy a Föld természetes rendszereire már ekkor is évtizedek óta hatott a klímaváltozás.
A kutatók párhuzamot vontak a Nagy Korallzátony sorsa, és a földrajzilag hozzá igen közeli ausztrál esőerdők régiója közt, mindkettőt a klímaváltozás sújtja. Yadvinder Mahli professzor, a kutatás egyik résztvevője elmondta, hogy az eredményeik azt sugallják, a helyzet nemcsak az ausztrál erdőket érinti, hanem a trópusok más erdőségeit is, és ha ez így folytatódik, a fapusztulások miatt ezek az erdők ahelyett, hogy megkötnék a szenet, maguk is kibocsátó forrássá válhatnak hamarosan. Ez pedig még nehezebbé tenné a 2 Celsius-fok alatti klímacél elérését.
Sajnos nagyon ritkák az efféle, igazán nagy időtávot átfogó adatbázisok, mivel a trópusi fák hosszú életűek, csak ezekből lehet helyes következtetést levonni, ám Amazóniában is hasonló eredményekre jutottak nemrégiben, az ott élő fák élettartama is rövidül s ezzel romlik az erdők szénmegkötő képessége.
A kutatók úgy vélik, hogy a magasabb hőmérsékletekre a fák fokozódó párolgással reagálnak, ez növeli a fákra ható vízhiány miatti stresszt, és a fiatal fák növekedése sem tudja ellensúlyozni a trendet.
A trópusi erdők az ember által kibocsátott szén-dioxid 12 százalékát kötik meg.