A növényvilág csodája: az óriás-tündérrózsák új faját fedezték fel
A szakértők eddig nem ismerték fel, hogy a botanikus kertekben őrzött növények egy korábban azonosítatlan fajt alkotnak.
Egy új tanulmányban a szerzők az óriás-tündérrózsák egy új faját írták le – számol be a BBC. A különleges növények 177 éven át „rejtőztek” a kutatók elől: régóta az angliai Kew Gardens (Királyi Botanikus Kertek) herbáriumához tartoztak, de tévesen egy másik faj tagjaiként azonosították őket.
Lucy Smith, az intézmény botanikai illusztrátora és kollégái a közelmúltban egy vizsgálat során ismerték fel, hogy a növények egy korábban ismeretlen fajhoz tartoznak. A csapat arra jutott, hogy ez a legnagyobb vízililiom, a levelek 3 méternél szélesebbre is megnőhetnek. A faj a bolíviai óriás-tündérrózsa (Victoria boliviana) nevet kapta, mivel Bolíviában, az Amazonas folyórendszer egyetlen vízgyűjtő medencéjében fordul elő.
Carlos Magdalena kertészeti szakértő régóta gyanította, hogy a növény különbözik a két ismert óriástündérrózsa-fajtól. A Királyi Botanikus Kertek csapata bolíviai intézményektől beszerzett magokat kezdett el növeszteni, azonos körülmények között pedig a két másik faj egyedeinek fejlődését is elemezték. Magdalena szerint a vizsgálattal már egyértelművé vált, hogy a bolíviai vízililiomok külön fajt alkotnak.
Smith illusztrációkat is készített a három növényfajról. Mivel virágaik csak sötétben nyílnak, éjszaka is ki kellett látogatnia az üvegházakba. A szakértő kiemelte, munkája során egyre egyértelműbbé váltak számára a fajok közötti különbségek.
A hatalmas tündérrózsákat az 1800-as években fedezték fel, tudományos nevük Viktória királynőre utal. A botanikus kerteknél 1852-ben építették fel a vízililiomok házát. Noha a csodálatos növények régóta ámulatba ejtik a nyugati embereket, a fajokról meglehetősen keveset tudni, mert alig tanulmányozták eddig őket.