Az oroszlánok világnapja
Augusztus 10-én ünnepeljük az állatok királyaként is ismert oroszlánokat.
A világnapot a Big Cat Rescue nevű nagymacska-mentő szervezet felhívásának köszönhetően 2013-tól ünnepelhetjük, mivel a fenséges oroszlánok, ahogy más nagymacskák is védelemre szorulnak. Az ötlet a szervezet két alapítója, Derek és Beverly Jaubert fejéből pattant ki, s a kezdeményezést a National Geographic is támogatja.
A felnőtt oroszlánok egyedszáma, pár évvel ezelőtti felmérés alapján, 23-39 ezer között van és folyamatosan csökken, ezért 2014-ben a Természetvédelmi Világszervezet (IUCN) a státusát veszélyeztetetté nyilvánította. Az oroszlánokat ugyanazok a tényezők veszélyeztetik, amik más vadállatokat is: természet átalakítása, mezőgazdálkodás, vadászat, fakitermelés, urbanizáció, katonai konfliktusok. A legutóbbi, 2015-ös népességbecsléskor 43 százalékos csökkenést állapítottak meg 21 év alatt, ám regionálisan hatalmas különbségek vannak: Afrika déli országaiban (Botswana, Namíbia, Dél-Afrika és Zimbabwe) 12 százalékkal nőtt az egyedszámuk, az élőhelye más részein viszont 60 százalékkal csökkent.
Az oroszlán (Panthera leo) a világ második legnagyobb nagymacskája a tigris után, 140-250 kilósra nőhet. Az állat évezredek óta megragadta az ember fantáziáját, izomereje, gyorsasága tiszteletet váltott ki, ki ne ismerné például a babiloni Istár-kapu elképesztő szépségű kerámia oroszlánjait?
3 millió éve még Eurázsia nagy részét oroszlánok tappancsai járták, ám mára, jórészt a jégkorszakok hatására, valamint az utóbbi évszázadokban az ember keze nyomán élőhelyük igencsak összezsugorodott, ma csupán Afrika egyes régióit lakja, és egy tenyérnyi területet Indiában.
Kevéssé ismert tény, hogy a hím oroszlánok fenséges sörénye tesztoszteronfüggő, így, ha például egy, a Big Cat Rescue menhelyén élő mentett oroszlánhím agresszivitása miatt sor kerül az ivartalanításra, a hím ilyenkor a sörényét is elveszíti – ám békében élhet tovább társaival.
Az oroszlánok világnapja három fő célt szeretne elérni: egyrészt a vadon élő oroszlánok helyzetére, az őket fenyegető problémákra felhívni a figyelmet, másrészt az oroszlán természetes élőhelyének védelmét, harmadrészt pedig az oroszlánokkal az élőhelyen, területen osztozó emberek felvilágosítását, mivel az ember képes harmóniában élni a nagyvadakkal, ha ismeri ennek a módját. E három cél nagyban hozzájárulna az állatok királya védelméhez.