Elefántok világnapja
Augusztus 12-én az elefántokra hívja fel a figyelmet a világnap.
Intelligensek, kiváló memóriájuk van, családcentrikusak, széles skálán mozognak érzelmeik, összetett, egymást segítő társadalmat alkotnak, meggyászolják elpusztult társaikat – agyarukért viszont évente elefántok sokaságát gyilkolják le az orvvadászok.
Az elefántok világnapját Patricia Sims kanadai filmes, valamint a thaiföldi Elefánt Visszatelepítési Alapítvány közös szervezésében alapították, a thai királyné támogatásával, és 2012-től ünneplik.
Az elefántok világnapja arra igyekszik felhívni a figyelmet, hogy támogassák az illegális elefántcsont kereskedelem, az orvvadászat és a csempészet ellen küzdő szervezeteket, s azokat, amelyek a vadon élő elefántok élőhelyét igyekszik védeni. Támogassák azokat, akik a háziállatként tartott elefántok számára menhelyeket, szabad életet biztosítanak. E célokért készült a Visszatérés az erdőbe című film is, amelyben a korábban rabságban, embert szolgálva élő thai elefántok életének és visszavadításának történetét mutatják be.
Ma Kínában a legnagyobb az elefántcsont iránti igény, sokszor még az aranyét is meghaladja az ára, ez pedig minden korábbinál nagyobb veszélyt jelent az elefántokra. Mindeközben az elképesztő szegénység az elefántok közelében élő emberek körében szinte egyenes utat jelent ahhoz, hogy valaki megragadja az orvvadászat vagy az illegális kereskedelem lehetőségét. Azzal hogy Kína egyre gazdagabbá válik, nem okoz problémát, hogy emelkednek az elefántcsont árak, s így az elefántcsont-csempészet a világ egyik legjövedelmezőbb üzletévé vált.
Míg 100 éve még mintegy 12 millió vadon élő elefánt volt, mára alig 400 ezer maradt, s évente 20 ezret mészárolnak le az orvvadászok. Hatalmas mértékben csökkent az élőhelyük, csupán 1979-től fogva Ázsiában 15 százalékra, Afrikában a felére zuhant. A csökkenő élőhely azzal is együtt jár, hogy nő az ember-vadállat konfliktusok száma, ezekből az esetekből pedig szintén az állatok szoktak vesztesként kikerülni. Emellett az ázsiai elefánt számára a turizmus iparága is problémákat hordoz, hisz ezeket a méltóságteljes állatokat gyakran kényszerítik természetellenes viselkedésre, hogy a turistáknak megfeleljenek.
Ázsiai elefánt (Elephas maximus indicus) a kisebb termetű faj, „csupán” 5 tonnát nyom, 2-3,5 méteres marmagasságú. Természetes élőhelyét az erdők jelentik, ahol növényi hajtásokat, fakérget, ágakat eszik. Rendkívül társas lény, 6-7 rokon nőstényből álló csapatban él, amelyet a rangidős nőstény vezet. Az afrikai elefánt (Loxodonta africana) 6 tonnás és 3,5 méter marmagasságú, ázsiai rokonánál nagyobb. Elsődlegesen a szavannák lakója, hasonló társadalmat alkot, mint az ázsiai, ám néha nagyobb csordákba is összeáll. Agyarai élethosszig nőnek, s kissé kifelé görbülnek. A legkisebb termetű, létszámú, legkevésbé ismert és leginkább veszélyeztetett az erdei elefánt (Loxodonta cyclotis), amely Nyugat-Afrika erdőségeiben él. Rejtett életmódja miatt alig tudunk valamit róluk, a létszámukat is csupán az ürülék számlálásával lehet megbecsülni. E faj agyarai szinte teljesen egyenesen előrefelé nőnek.
Miként segíthetjük az elefántok védelmét? Természetesen a legelső az, hogy soha semmilyen elefántból, elefántcsontból készült terméket ne vásároljunk (se antik holmit, se olyan zongorát, amelyhez elefántcsontot használtak), ne támogassuk ezeknek az állatoknak a pusztítását. Bár az elmúlt években egyre csökken azoknak a turisztikai cégeknek a száma, amelyek még egyáltalán eljuttatják a turistákat az elefántokat kihasználókhoz, de igen fontos, hogy maguk a turisták is megértsék: ami nekik cukiságnak tűnik, az az állatnak kínszenvedés. Ha délkelet-ázsiai útra megyünk, egészen egyszerűen hagyjuk ki az elefántokkal kapcsolatos látványosságokat, programokat, elefántutazást, az erre szánt pénzt inkább elefántmenhelyek támogatására használjuk fel.