Az egyik vonuló, a másik állandóan hazánkban él
![](https://ng.24.hu/themes/natgeo/images/logo.png)
Ősztől a tavasz kezdetéig az utakat szegélyező fákon gyakran, csücsülnek egerészölyvek (Buteo buteo), éppen a prédájukat figyelik leshelyükről. Sokan sasnak vélik, holott az egyik leggyakoribb ragadozó madarunk.
![](https://ng.24.hu/uploads/2022/08/bal-oldal-darázsölyv-jobb-oldal-egerészölyv-scaled-e1660481886286.jpg)
Az egerészölyvek magyar neve nagyon találó, hiszen zsákmányállataikat a pockok, egerek jelentik. Most azonban a hozzá nagyon hasonló ölyvről is szeretnék írni. Míg az egerészölyv állandó madarunk, egész évben megfigyelhető, addig a hozzá hasonló darázsölyv (Pernis apivorus) vonuló, május elején érkezik meg afrikai telelőhelyéről, és korán augusztus végén, szeptember elején elvonul.
![](https://ng.24.hu/uploads/2022/08/darázsölyv-portré.jpg)
Mint a neve is jelzi, úgynevezett táplálékspecialista, a fiókáit méhek, darazsak lárváival táplálja. A faj meghatározása kellő odafigyelést és tapasztalatot igényel. Több színváltozata fordul elő. Nagyon jó bélyeg reptében a madár feje, amely „tyúkszerű”. Az öreg madarak feje hamuszürke, háta földbarna. Nagyon jó határozói bélyeg reptében a farok, amely felül barna, alul szennyes fehér, jól látható három harántszalaggal. A torka világos fehéres-szürke, az alsóteste fehér alapon kisebb-nagyobb sötétbarna szárfoltokkal tarkált. A darázsölyvre jellemző, hogy a párok nászrepülésük alkalmával tapsolnak, amely azt jelenti, hogy szárnyukat testük felett összecsapják, ennek a hangja is hallható, ha közelről látja a szemlélő. Főképp a tölgyesek és bükkösök költőmadara.
![](https://ng.24.hu/uploads/2022/08/egerészölyv-portré.jpg)
Az egerészölyvek is nagyon változatos színezetűek. Reptében széles szárnya, és a darázsölyvnél rövidebb lekerekített farka és rövid nyaka jellemzi. Háti oldala meleg barna, a tollakon világosabb rőtes szegéllyel. Alsótestének az alapszíne szennyes sárgásfehér, sűrű barna sávozással. Míg az egerészölyv jellemzően a mezőgazdasági területek közé ékelődő erdősávokban, ezzel határos kisebb erdőkben költ, a vadászterületei a rétek, kaszálók és mezőgazdasági művelés alatt álló földek, addig a darázsölyv a zárt erdőben fészkel, erdőszegélyekben táplálkozik. Az egerészölyv három-négy zöldes fehér egyszínű vagy barnával rajzolt tojást rak. Ősszel tavasszal láthatjuk a darázsölyvek látványos vonulását, ekkor az égboltot kémlelő madármegfigyelő akár nagyobb csapatban vonuló darázsölyveket is megfigyelhet.
A darázsölyv fokozottan védett madár 100 000 forint eszmei értékkel, az egerészölyv védett madár 25 000 forint eszmei értékkel.