Egyik madár a verebek réme, a másik inkább a galambokra hajt

Idős nénik gyakran mondják, hogy a falusi portákon a tikhordó kánya elvitte a csibéket. Haragszanak is a héjára (Accipiter gentilis) emiatt.

A héjáknál a hímek és tojók között tetemes a nagyságkülönbség. Az öregek felsőteste pompás palaszürke, a hasi oldal fehéres alapszínű, sötét harántsávokkal. A szemöldöksáv világosabb, mint a pofatájék. Farokfedői fehérek, a faroktollak hosszúak, négy-öt sötétebb harántsávval tarkítottak.

A fiatal héja felsőteste földszínű, az alsótest sárgásbarna alapon sötét cseppfoltokkal tarkált. Viaszhártyája és csüdje élénksárga. Szivárványhártyája élénksárga, az öreg madaraknak narancssárga, egész fiatal korban barnás színű. Lába hosszú, igen erős. A héja zavartalan erdők titokzatos költőmadara. Nászrepülésük idején az avatott szemlélődő megfigyelheti, azonban költése rejtetten zajlik. Jellemző rá, hogy vadászni alkonyatkor és hajnali órákban jár, akkor is észrevétlenül. Táplálékában galambok, seregélyek, rigók szerepelnek elsősorban, de a kisemlősöket sem veti meg.

Tulajdonképpen a héja kicsinyített mása a karvaly (Accipiter nisus), népi neve a verebésző héja. A nép ajkán született nevek, nagyon találóak, hiszen korábban a természettel összhangban élő ember, jól megfigyelte a környezetében élő állatokat. A karvalynál is a hímek és tojók között tetemes a nagyságkülönbség, a tojók nagyobbak. Az öregek háti oldala kékes palaszürke, torkuk szürkésfehér. Hasi oldala fehéres-rozsdás alapon feketén vagy barnán sűrűn harántsávozott. Az alsó farokfedők fehérek. A farok szürkés, sötétebb harántszalagokkal. A tojó háta barnás, mellén a vörös szín halványabb. Viaszhártyája zöldessárga, csüdje hosszú és vékony, élénksárga színű.
Jellemző, hogy madárzsákmányát kitartóan üldözi, és gyakran a bokrokba menekülő verebeknek hosszú lábával nyúl utánuk. A karvaly nem annyira emberkerülő, fészkel a települések határában is, oda bejár vadászni a verebekre.
Leggyakrabban telepített lucosokban rakja fészkét, jellemzően magasra. Fészekalja három-öt kékeszöld alapon rozsdavörösen foltozott tojásból áll. A héja négy-öt szürkéskék egyszínű tojást rak. Télen több karvalyt látni hazákban, ennek oka, hogy telelni járnak hozzánk északabbról.
A két faj elkülönítéséhez reptük is fontos. A héjának a karvallyal ellentétben erős kitüremkedő melle van, sokkal erősebb reptű, mint a karvaly. Mindkét faj védett, természetvédelmi eszmei értékük 50 000 forint.