Új sáfrányféle Dél-Afrikából
Fokföld fantasztikus növényvilága újabb fajjal gyarapodott, a faj a nősziromfélék családjába, azon belül pedig a sáfrányok törzsébe tartozik.
Dél-Afrika egyik legizgalmasabb flórarégiója Fokföld, ahol elképesztő fajgazdagság várja a növények szerelmeseit. A régió földrajzi sajátosságainak köszönhetően rengeteg endemikus, csak itt honos növény otthona, ezek közé tartoznak a magyar névvel nem rendelkező helyi sáfrányfélék, a Geissorhiza nemzetség több mint száz faja is.
Brian du Preez, egy 29 éves botanikus Fokföld nyugati részén, a Langeberg-hegységben bukkant rá arra az eddig ismeretlen Geissorhiza-fajra, a növény nevét – Geissorchiza seracina – cseresznyepiros (seracus – cseresznye) virágai ihlették. A növény a Langeberg-hegység nagyobb magasságban lévő tőzeges területén él, színpompás virágai csak néhány centisek.
A kutató egy kollégájával kétnapos túrán vett részt, amikor 2021 decemberében (a déli félteke nyarán) először megpillantotta a virágokat. „Lefotóztam, de ekkor nem gyűjtöttem belőle, s csak hazaérve mutattam meg a képeket a nősziromfélék családja szakértőjének, Dr. John Manning-nek, s ekkor döbbentünk rá, hogy ismeretlen faj” – mondta el du Preez. Dr. Manning a Dél-Afrikai Nemzeti Biodiverzitási Intézet (SANBI) Compton Növénygyűjteményének szakembere.
A fiatal kutató egy héttel később visszatért a túra helyszínére, 34 kilométert gyalogolt azért, hogy a növényből egy példányt begyűjtve hivatalosan is elvégezhessék a faj vizsgálatát, és tudományos leírását. Emellett néhány hagymát a Stellenbosch Egyetem Botanikus Kertje számára is gyűjtött, ahol a dél-afrikai flóra számtalan elemét őrzik és nevelik természetvédelmi céllal.
A tudományos leíráshoz még egy szakértő, a Missouri Botanikus Kertben dolgozó Peter Goldblatt professzor szaktudásával kiegészült kis csapat a South African Journal of Botany szakfolyóiratban mutatta be a növényfajt.
A felfedezés izgalmas volta abban rejlik, hogy igen nagy ritkaság ma a nősziromfélék családjának ismeretlen képviselőjére bukkanni, az pedig külön szerencse, hogy ennyire szép virágról van szó. A 106. Geissorchiza-fajt egyelőre csak egyetlen helyszínen találták meg, és talán még további ismeretlen fajok is rejtőzhetnek Fokföld rejtett szegleteiben.