Edd meg az ellenséget!
![](https://ng.24.hu/themes/natgeo/images/logo.png)
Egy gyík különös módon védekezik az inváziós tűzhangyák támadása ellen: védőoltásként használt evéssel készíti fel immunrendszerét.
![](https://ng.24.hu/uploads/2022/10/Low-Res_FenceLizard_AntSideMouth_Langkilde-Lab-Penn-State.jpg)
A közönséges sövényleguán (Sceloporus undulatus) és a tűzhangyák (Solenopsis invicta) kapcsolata kétirányú: az apró gyík egyaránt zsákmánya és ragadozója is az Észak-Amerikában inváziós hangyafajnak. A Pennsylvania Állami Egyetem szakemberei évtizedek óta vizsgálják e különleges kapcsolatot, és nemrégiben újabb érdekes fejezetét mesélhették el a két állat közös történetének.
A sövényleguán, amennyiben megeszi a tűzhangyákat, ezzel a saját immunrendszerét készíti fel a hangyák támadására és azok szúrásaira, számolt be a Eurekalert.
A Biological Invasions szakfolyóiratban publikált kutatási eredmények az őshonos gyíkfaj immunreakcióit tárták fel abban a reményben, hogy a gyík példáján át más, inváziós fajoktól szenvedő helyi állatok alkalmazkodását is jobban megérthetik.
A tűzhangyák szúrásakor bejuttatott méreganyag immunválaszt vált ki számtalan fajban, kezdve az emberrel, háziállataival és folytatva persze a vadon élő gyíkokkal. A tűzhangyák jelenlegi (egyre növekvő) elterjedési területe egybeesik a közönséges sövényleguán őshonos élőhelyével, így a két állat gyakran találkozik. Amennyiben a gyík számos szúrást kénytelen elszenvedni, az a bénulásához, vagy épp a pusztulásához is vezethet. Azonban e gyík is gyakran eszik tűzhangyákat – és más, őshonos hangyafajok egyedeit is.
„Tudjuk, hogy a tűzhangyás vidékeken élő gyíkok immunprofilja eltér a hangyáktól mentes helyeken élőkétől” – mondta Tracy Langkilde biológus professzor, a kutatócsoport vezetője, aki hosszú ideje vizsgálja a két faj viszonyát. „Mivel az immunrendszer a túlélésben igen fontos, ezért ki akartuk deríteni, vajon a különbségek a hangyák, vagy valami más hatására alakultak-e ki.”
A kutatók hat immunrendszeri tulajdonságot vizsgáltak a gyíkoknál, amelyeket vagy elpusztult tűzhangyákkal etettek, vagy hetente pár alkalommal hagyták, hogy néhány hangya megszúrja őket. Vizsgálták a veleszületett és az adaptív immunválaszokat, s ezzel felmérték, hogy a hangyákkal való különböző típusú találkozások milyen immunrendszeri erőforrásokat mozgósítanak.
Kiderült, hogy a hangyákkal táplálkozó gyíkok immunrendszerében háromféle változás is történik, amelyek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyík túlélhesse a hangyák támadását. Például a tűzhangyákra szakosodott antitestek megkötik a hangya méreganyagának molekuláit, így az nem képes ártani a szervezetnek. A kutatók szerint az elfogyasztott hangyákban lévő méreg elegendő lehet ahhoz, hogy stimulálja az immunrendszert, a védőoltásokhoz hasonló módon vált ki immunválaszt, ezzel a hangyaevéssel a későbbi szúrásokra készíti fel testét a gyík.
„Az eredményeink segítenek megérteni azt, hogy milyen egészségügyi következményekkel jár, ha egy állat inváziós fajokkal találkozik” – tette hozzá Langkilde. „Könnyen lehet, hogy az őshonos állatok képesek ellensúlyozni a méreg hatását azzal, ha elfogyasztják az adott faj egyedeit.”
A laboratóriumi eredmények és a vadon élő állatokban észlelt különbségek újabb bizonyítékkal szolgálnak arra, hogy az őshonos fajok képesek a rájuk leselkedő, inváziós fajok mérge jelentette veszélyt csökkenteni azzal, ha megeszik azokat az állatokat.