Lenyűgöző történetet mesél a Dolomitok egyik legszebb alpesi tava
Az ősi folklór szerint az olaszországi Lago di Braies nem más, mint Fanes földalatti királyságának varázslatos kapuja.
Az olasz Dolomitok egyik ékkövének számító Lago di Braies (magyarul Braies-tó) a Fanes-Senes-Braies Természetvédelmi Parkban bújik meg és az UNESCO Világörökség része. Több névvel is illetik: Pragser Wildsee, Lake Prags, Lake Braies vagy Lago di Insta. Utóbbi természetesen az Instagram hírneve miatt: ez a gyönyörű smaragdzöld tó annyira festői, hogy rengeteg fotóst és utazót vonz ide a világ minden tájáról. Érthető: az 1496 méteres, tengerszint feletti magasságban elhelyezkedő vízfelület valóban lenyűgöző, ahogy a kristálytiszta vízben tükröződő hegyek körbeveszik.
A puszta hegyi sziklák között megbújó tó több mint 76 hektáron hullámzik, átlagosan 17 méter mély, de a legmélyebb pontja 36 méter. Hogy mit rejt a mélység? Pisztrángot és legendákat. Az ősi, több mint 2500 éves dél-tiroli folklór szerint a Lago di Braies egy földalatti királyság varázslatos kapuja. Egy másik, ennél sokkal újabb legenda viszont mintegy tíz tonna aranyról mesél, ami a tó fenekén rejtőzik. A második világháború végével a nácik állítólag ide süllyesztették el értékes kincseiket, hogy senki se találja meg azokat. A mítoszhoz tartozó érdekesség, hogy a németek valóban állomásoztak itt, a Lago di Braies partján, ahol a ma is működő, 1899-ben épült impozáns szállodát egyfajta bázisként használták. A hotel emellett kulcsszerepet játszott nem kevesebb, mint 139 koncentrációs tábor túlélőnek az elszállásolásában, akik között ott volt Claus von Stauffenberg ezredes, a Hitler ellen elkövetett, leghíresebb merénylet vezetőjének egyik családtagja is. Heinrich Himmler, az SS katonai és védelmi osztag (magyarul Védőosztag) vezetője 1944 végén a náci állam legjelentősebb politikai foglyait a németországi koncentrációs táborokból a dachaui és végül a dél-tiroli Pustertal-ba szállíttatta. Az őrök parancsot kaptak arra, hogy a foglyokat ne engedjék az ellenség kezére. Az amerikai hadsereg 1945. május 4-én azonban felszabadította őket, akiket végül itt, a Hotel Pragser Wildsee-ben helyeztek el – tudtuk meg a helyszínen a tónál üzemelő csónakház egyik alkalmazottjától, mielőtt kedvesen, de határozottan bezárta volna előttünk az ajtókat a zárórára való tekintettel.
Bár a hely lenyűgöző és lélegzetelállító kilátással rendelkezik, keserű a történelme: Dél-Tirol 1919-ig még Ausztria részét képezte, ám miután véget ért az első világháború, úgymond egy alku részeként beolvadt Olaszországba. A német ajkú emberek ezért kénytelenek voltak olaszokká válni és megváltoztatni a nevüket, hogy jobban hangozzon. A következő döntést 1939-ben kellett meghozniuk: visszatérnek-e Németországba vagy Dél-Tirolban maradnak és teljesen elhagyják német gyökereiket. A választás nem volt egyszerű: a távozókat náciknak tartották, a maradókat pedig Németország árulóiként bélyegezték meg. A dolog természetesen több konfliktust is okozott a két nemzet között. Ezt végül úgy oldották meg, hogy a német és az olasz nyelvet is egyenrangúnak ismerték el Dél-Tirolban. Nem véletlen, hogy manapság a kultúrák keveredésével találkozhatunk itt, ahol még a konyha sem szigorúan olasz vagy német.
A tó úgy alakult ki, hogy az iszaplecsapolás következtében egy természetes gát keletkezett – ennek nyomait is felfedezhetjük, ha bevállaljuk a tó körüli körülbelül másfél-kétórás sétát, amely során megcsodálhatjuk a Croda del Becco (németül Seekofel) impozáns 2810 méteres csúcsát. A mintegy 3 kilométeres túraútvonal körbeöleli a Lago di Braies-t, amely a Dolomitok leglátványosabb alpesi tavi tájai közé tartozik. A nagyon bátrak elmerülnek a tó jéghideg, ám kristálytiszta vizében, de a könnyebb utat választók a fent már említett csónakházból bérelhetnek június közepétől szeptember végéig nosztalgikus evezős csónakokat. A hely a túraútvonalakról is ismert és több, különböző nehézségi fokú lehetőség közül választhatunk. Jó hír, hogy a tavon nem lehet eltévedni és a környező hegyek is védik a vizet az erős széltől.
(Az újságíró megjegyzése: őszintén mondhatom, hogy ez volt a legszebb tó, amit valaha láttam életemben.)