Öngyógyító túzok?
Egy spanyol kutatócsoport a túzok (Otis tarda) által használt egyes növényeket vizsgált meg, az eredmények a Frontiers in Ecology and Evolution folyóiratban tették közzé, amelyeket a kiadóvállalat híroldala ismertetett.
A kutatók arra jutottak, hogy e testes madarak szándékosan keresnek és fogyasztanak bizonyos növényeket azzal a céllal, hogy kihasználják azok gyógyhatását.
A madarak a pipacs (Papaver rhoeas) és az útifűlevelű kígyószisz (Echium plantagineum – e nyugat-mediterrán faj nemrégiben jelent meg hazánkban) fogyasztásával aktívan védik magukat, legalábbis erre utalnak a spanyol kutatók kísérletei és vizsgálatai. A szakemberek (egy részük már az 1980-as évek óta dolgozik a helyi túzokállomány vizsgálatán) a madarak ürülékéből vett mintákat elemeztek, azt mérték fel, miféle növényeket fogyasztanak ezek a gyönyörű és hatalmas tollasok.
Ezekből a mérésekből az derült ki, hogy a túzok sokkal többször eszik pipacsot és kígyósziszt, mint amilyen gyakori azok természetes előfordulása – vagyis nem véletlenszerűen legelik le csupán e növényeket, hanem szándékosan keresik és választják őket ki a többi növény közül. Mindkét növénynek van tápértéke is a madár számára, ám a kutatók véleménye szerint nem ezért keresik.
Először is megvizsgálták, hogy e két növényfaj miféle aktív összetevőket tartalmaz, majd megmérték, hogy e molekulák miként hatnak a madarak három gyakori parazitája – egy protozoa, egy gomba és egy féreg – ellen.
A laborkísérletek során a protozoa és a féreg ellen hatásosnak bizonyultak a két növény hatóanyagai, gyengítették vagy elpusztították azokat, a gombával szemben azonban mérsékeltebb volt a hatásuk.
A kutatók azonban óvatosságra is intenek: a laborkísérletek még nem jelentik azt, hogy a túzok tényleg öngyógyítást végez, ehhez valós élethelyzetekben és megfelelő vizsgálati módszerekkel kell felmérni a növények hatását. Addig azonban maradnak a terepi megfigyelések, és azt tervezik, hogy felmérik a túzok különböző populációinak ürülékében a kórokozók és e gyógyhatású növények együttes előfordulási arányát, ez önmagában megerősítheti vagy cáfolhatja az elméletet.
A világ túzokállományának 70 százaléka Spanyolországban él, hazánkban 2014-ben volt az év madara.