Budapesti hajdani növényritkaságok
Fővárosunkban és környékén már a 1700-as évek közepén is neves botanikusok kutattak, gyűjtöttek, így például Winterl Jakab (1739-1809), és Sadler József (1791-1849).
Budapest növényvilágának a gazdagsága sokak számára közismert, de talán kevesen tudják, hogy milyen értékek tűntek el a fővárosból és környékéről az elmúlt több mint száz esztendőben.
A Kispest közelében fekvő szikes puszta volt az egyetlen ismert termőhelye a magyar mézpázsitnak. Nem több mint ötven herbáriumi példány maradt belőle, itteni kipusztulása óta sehol a világon nem került elő.
A budai részek láprétjei közül a botanikusok Mekkája volt az óbudai lőpormalom környéke, hazánkban itt találták meg először a méhbangót.
Ugyancsak nevezetes helyek között számon tartott a lágymányosi Duna part, ahol a sziksófű és a törpe gyékény élt, élőhelyének tönkretétele miatt pedig végérvényesen kipusztult hazánkból.
Megsemmisültek a Rákos-patak menti homoki- és láprétek, az úgynevezett Rákos mezeje. Itt tizenöt kosborféle társaságában az összes hazai nősziromfaj előfordult. A kosborok közül olyan ritkaságok fordultak itt elő, mint a poszméhbangó, a zöldike továbbá a széleslevelű ujjaskosbor. Élt itt mocsári kardvirág is.
A feltöltött dunai morotvák közül minden bizonnyal a pesti oldalon a Városliget mocsara volt a legértékesebb. Ligeterdejében téltemető, zsombékjai között olyan országos ritkaság, mint a hagymaburok élt! Az első hazai lelőhelyén itt a Városligetben akadtak rá 1840-ben, amely valószínű már a 20. század beköszönte előtt kipusztult.
Élt egy eurázsiai elterjedésű, magashegyi orchidea a főváros közelében a Visegrádi-hegységben az egylevelű lágyvirág, melynek jelenleg nincs ismert hazai lelőhelye.
Budán a János-hegy, Zugliget, Szabadság-hegy tölgyesiben fordult elő hazánk legszebb növénye a boldogasszony papucsa, de tenyészett itt nagy számban szarvasbangó is. A papucskosbor pusztulást a virágszedő kirándulok okozták, szerencsére néhány tő szarvasbangó napjainkra is fennmaradt.