A gepárd üzenőfái más állatfajoknak is fontosak
Néhány éve derült ki, hogy a gepárdok bizonyos fákat jelölnek meg szagjeleikkel, egy új kutatás feltárta, hogy e fák más állatfajok számára is fontosak.
A vadállatok fajon belüli kommunikációjának egyik alapja a szag, saját, egyénre jellemző összetételű szaggal – gyakran vizelettel, ürülékkel – jelölik meg területüket, akár a háziállataink közül a kutya vagy a macska. A szagok összetevői és intenzitása alapján aztán a fajtársak megismerik az illető egyedeket, azok nemét, erejét, egészségi állapotát, és számos tulajdonságát. A gepárd ehhez a jelöléshez nagy területenként egy-egy kiválasztott fát használ, ahová több tíz kilométer távolságból is elzarándokol időről időre, hogy otthagyja szagüzeneteit, és „elolvassa” a más gepárdok által hagyottakat.
A berlini Leibniz Kutatási Hálózat Gepárdkutató Projektjének szakemberei a Mammalian Biology szakfolyóiratban nemrégiben arról számoltak be, hogy a gepárdok üzenőfáit számos más emlősfaj is használja. Ebben kivételt jelentettek a gepárdok gyakori zsákmányállatai, e fajok egészen könnyen érthető okból elkerülték e helyszíneket.
A kutatók kameracsapdákat helyeztek ki kilenc, a gepárdok által használt fa közelébe, valamint kontrollként ugyanennyi, a gepárd-üzenőfákhoz hasonló, ám a nagymacska által nem használt fához is.
A felvételeinek elemzéséből kiderült, hogy a varacskos disznók, a sakálok, az afrikai vadmacskák jóval gyakrabban keresték fel és szaglászták meg a gepárdok fáit, mint más, a nagymacska által nem használt fákat. Összesen 29 emlőst találtak a felvételeken, azonban 9 faj mutatott érdeklődést is a fán található szagok iránt, a varacskos disznók pedig maguk is hagytak szagjeleket (az arcukon lévő szagmirigyek odadörgölésével).
Ezen kívül négy alkalommal leopárdok is meglátogatták a gepárdok üzenőfáit és saját szagjelüket hagyták azokon, de ugyanennyi alkalommal a kontroll fákon is. Ezzel a csúcsragadozók azt jelzik a gepárdoknak, hogy jelen vannak a területükön, ez a fajta fajok közti információcsere régóta ismert.
A vizsgálatokból úgy tűnik, hogy számos állatfaj számára jelent hasznos információforrást a gepárdok üzenőfája, akár a fajok közti kommunikációs hálózat gócpontjait is jelenthetik e fák.